Hlavní obsah
Geert Wilders Foto: Reuters

Muslimské země protestují, nelíbí se jim protiislámský film

Irán, Indonésie, Jordánsko a další muslimské země odsoudily zveřejnění filmu Fitna (Rozvrat) nizozemského populistického pravicového poslance Geerta Wilderse. Objevil se na internetových stránkách jeho Strany pro svobodu. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Alí Hosejní označil zveřejnění filmu za „podlý a urážlivý čin.“

Geert Wilders Foto: Reuters
Muslimské země protestují, nelíbí se jim protiislámský film

"Bez ohledu velké úsilí Islámské republiky Írán, mnoha islámských zemí a muslimů v Nizozemsku zabránit v posledních týdnech uvedení provokativního a protiislámského filmu, byl snímek naneštěstí zveřejněn krátce po otištění urážlivých dánských karikatur s pomocí britské stránky na videa,“ uvedl Hosejní. Vyzval Holandsko, britskou vládu a Evropskou unii, aby „ukončila uvádění urážlivého protiislámského, hříšného a nekulturního filmu".

"Tento ohavný čin nizozemského poslance a jedné britské instituce dokazuje zlo a hlubokou pomstychtivost, kterou chovají občané Západu proti islámu a muslimům," řekl ještě Hosejní .

Zástupci jordánských médií se kvůli filmu sešli už ve čtvrtek večer a shodli se, že zahájí soudní řízení proti Wildersovi a zasadí se o bojkot nizozemských výrobků. Vyzvali také účastníky víkendového arabského summitu, aby "tuto nepřátelskou protiislámskou kampaň odsoudili".

Mluvčí indonéského ministerstva zahraničí řekl, že Jakarta považuje film za "matoucí a naplněný rasismem". "Jeho produkce je nezodpovědný čin, spáchaný pod rouškou svobody projevu," sdělil Kristiarto Legowo. Potetsy se konaly v Pákistánu, kde byly spojeny s protesty proti dánským karikaturám.

V Pákistánu byly protesty proti videu spojené s protesty proti dánským karikaturám. foto: Reuters/Ali Imam

Nizozemsko se od filmu extremisty distancovalo

Zveřejnění filmu, od něhož se distancovala nizozemské vláda umožnila britská organizace Liveleak.com. Hájila se tím, že protože podporuje svobodu projevu a ocenila Wilderse. Podle stránky jde buď o sebevraha, nebo mimořádně odváženého muže. Nizozemské televize odmítly vysílat Wildersův film, jehož cílem je varovat před nebezpečím šíření islámu v Evropě.

Nizozemskému poslanci, který vede extremistickou Stranu za svobodu, nevyhověli ani správci amerických webových stránek, které si Wilders nechal zaregistrovat s cílem uvést na nich snímek.

Vladimír Sáňka z islámského centra k filmu
Jaká je reakce českých muslimů?

Všichni věděli, že to bude zveřejněno v těchto dnech. Muslimové u nás byli klidní i předtím a zůstanou klidní i teď, protože snímek je takový, jaký jej očekávali. To, co se objevuje v poslední době na různých serverech, se objevilo i tady. Nejsme z toho vykolejení.

I reakce holandské vlády byla z našeho pohledu rozumná, vláda takovéto nenávistné projevy, protináboženský extremismus a protiislámský extremismus odsoudila. Všechny veřejnoprávní televize odmítly podobné věci uveřejňovat. To je pozitivní jev, který vítáme. Že se objevují v každé zemi podobní pravicoví extremisté, u nás je to třeba Národní strana, v Holandsku je to dokonce poslanec, to je věc, která není překvapivá.

Odsuzujete zveřejnění?

Samozřejmě, že odsuzujeme, ačkoli ctíme svobodu slova. Ten snímek stejně jako jiné extrémní projevy šíří polopravdy a nepravdy, věci vytržené z kontextu a špatné překlady. Jde o pokus extrémistů vyvolat nějakou reakci ze strany muslimů, kterou zase použijí k dalším svým útokům.

:. Ukázky z filmu Fitna

Autor karikatury chce režiséra zažalovat

Před zveřejněním filmu se konaly v muslimském světě demonstrace proti Nizozemsku a také proti Dánsku, a to kvůli karikatuře Mohameda dánského kreslíře Kurta Westergaarda. Jeho karikatura Proroka s bombou v turbanu se objevila i ve Wildersově filmu. Dán kvůli tomu chce nizozemského populistu žalovat, když jej ještě před dvěma týdny vyzýval, aby film navzdory protestům muslimů i úřadů zveřejnil. Zasazoval se i za jeho uvedení v Dánsku.

"Nemohu přijmout, že má kresba byla vytržena z původního kontextu a zasazena do úplně jiného," ohradil se Dán proti použití karikatury. Ta byla namířena proti islámským radikálům a spolu s ostatními karikaturami měla zdůraznit svobodu slova. Film však útočí na všechny muslimy, poslanec chce varovat před rostoucím počtem muslimů v Nizozemsku a údajnou hrozbou islamizace. Jeho cílem je ukázat korán jako "hrůznou a fašistickou knihu" podněcující násilí a netoleranci vůči ženám a homosexuálům.

Film začíná otevřením posvátné knihy muslimů, na jejíž první stránce je zobrazena právě známá Westergaardova kresba.

Snímek zajímá i českou policii
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se už začali kontroverzním protiislámským filmem zabývat. Na svých stránkách ho totiž dala ke stažení i česká Národní strana.

„Vzhledem k tomu, že se u nás ten film objevil, tak samozřejmě zkoumáme, zda není v rozporu s českými zákony,“ řekl Právu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Výsledky analýzy zatím podle něj nejsou k dispozici.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky situaci kolem zveřejnění filmu, stejně jako např. kontroverzních karikatur proroka Mohameda české bezpečnostní složky monitorují průběžně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků