Hlavní obsah
Miloš Forman Foto: Věra Keilová, Právo

Miloš Forman dostane cenu Sdružení amerických režisérů

Režisér Miloš Forman dostane 2. února nejvyšší ocenění Sdružení amerických režisérů (DGA), cenu za celoživotní dílo. Oznámil to v Los Angeles předseda sdružení Taylor Hackford.

Miloš Forman Foto: Věra Keilová, Právo
Miloš Forman dostane cenu Sdružení amerických režisérů

Podle Hackforda je Forman jedním z největších filmařů naší doby. "Ať se zaměří na jakékoli téma nebo na jakýkoli žánr, Miloš najde v každém příběhu univerzalitu lidské zkušenosti a umožní nám, svému uchvácenému obecenstvu, abychom se poznali v boji za svobodu výrazu a za sebeurčení, který tak dobře zobrazuje na stříbrném plátně," uvedl Hackford.

Profesní sdružení DGA existuje 76 let. Příští rok uspořádá již 65. ročník cen pro nejlepšího režiséra roku. Cenu za celoživotní dílo dostalo zatím jen 33 režisérů. Posledním oceněným byl v roce 2010 Norman Jewison. Cenu dostali například Cecil B. DeMille (1953), Frank Capra (1959), Alfred Hitchcock (1968), Orson Welles (1984), Billy Wilder (1985), Akira Kurosawa (1992), Stanley Kubrick (1997), Francis Ford Coppola (1998), Steven Spielberg (2000), Martin Scorsese (2003) a Clint Eastwood (2006).

Osmdesátiletý Forman se proslavil v 60. letech v tehdejším Československu filmy jako Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Po odchodu do Ameriky získal největší úspěch snímky Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Amadeus (1984). Za oba dostal Oscara. Přelet nad kukaččím hnízdem byl teprve druhým snímkem v historii Oscarů, který získal cenu ve všech pěti hlavních kategoriích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků