Hlavní obsah
Mezzosopranistka Magdalena Kožená Foto: ČTK

Magdalena Kožená vydává nové CD Když mne stará matka

Málokdy se stane, aby zahraniční firma vydala českému interpretovi album složené pouze z české hudby. A ještě výjimečnější je to u operních a koncertních pěvců. Tento týden právě takovou mimořádnost „způsobila“ naše mezzosopranistka Magdalena Kožená, které včera celosvětově vychází CD Když mne stará matka, na němž pěvkyně nahrála písně pouze českého původu.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená Foto: ČTK
Magdalena Kožená vydává nové CD Když mne stará matka

Název napovídá, že vychází ze stejnojmenné Dvořákovy písně, ale má mnohem širší platnost. V osobním výběru Magdaleny Kožené ( i to si může dovolit málokdo!) skutečně zachycuje písně, které zpívala i její matka - tedy české národní písně - ale mnohem více se soustřeďuje na úpravy českého, zde hlavně moravského folklóru v úpravách českých skladatelů (Dvořák, Janáček, Martinů, Schulhoff). Pouze menšina z 34 písní jsou písně umělé (Dvořák, Novák, Eben).

S klavírním doprovodem Malcolma Martineaua, jenž ji doprovázel i na albu Songs z roku 2004 (tam byl z Čechů pouze Schulhoff), nové CD spíše navazuje na album Love Songs s klavíristou Grahamem Johnsonem z roku 2001, kde měla rovněž české skladatele Dvořáka, Janáčka a Martinů. Pokud tam ale byly hlavně umělé písně, tak zde převažují ty, které zpívá na svých recitálech často ať v hlavním programu, či jako přídavky: úpravy folklóru a leitmotivem nového výběru je také láska, ale vedle milostné i mateřská.

Jako Moravanka původem se Kožená citově nejniterněji vkládá do písní Janáčka, Martinů a Schulhoffa, které všechny vycházejí z cyklů zpracujících folklór ať moravský či těšínský – za vrchol alba bych označil Písničky na dvě stránky Bohuslava Martinů.

Ale stejně tak přesvědčivě podává výběry z cyklů Dvořáka (Cikánské melodie, Večerní písně) jako milostný cyklus Vítězslava Nováka (Pohádka srdce) či Písně k loutně Petra Ebena na středověkou poezii českou i evropskou. Jedinou kontroverzní položkou alba je zařazení písně málo známého J. J. Röslera z 18. století, což však nesnižuje kvalitu tohoto třetího písňového alba pěvkyně.

Vážnost, humor, tragika, láska i něha, to vše zaznívá z jejího podání a činí z alba špičkovou záležitost. O skvělý dojem z nahrávky se přičinili i doprovázející klavírista Martineau a spoluúčinkující německá sopranistka Dorothea Röschmannová (v Moravských dvojzpěvech) nebo kytarista Michael Freimuth v Ebenově cyklu.

K vydání alba zahájí v říjnu Kožená i turné. Po Košicích, Bratislavě, Vídni, Londýně a Frankfurtu ji uslyšíme i 12. listopadu v Praze ve Španělském sále.

 

Magdalena Kožená - mezzosoprán, Malcolm Martineau- klavír

Deutsche Grammophon, 70:04

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků