Hlavní obsah
Ludvík Kundera vydal loni sbírku Onde, verše z let 2000–2008. Foto: Michaela Říhová , Právo

Ludvík Kundera: S Milanem o sobě nepíšeme

Na Ludvíka Kunderu (89), nositele Ceny Jaroslava Seiferta pro rok 2009, psaní o bratranci Milanu Kunderovi teprve čeká. Svěřil se tak novinářům před slavnostním předáním ceny. „A pak jsme se domluvili, že o sobě nebudeme psát. To už je dvacet let. Mluvíme spolu telefonicky, někdy velmi dlouho,“ dodal znalec a editor díla Františka Halase a autor halasovské monografie.

Ludvík Kundera vydal loni sbírku Onde, verše z let 2000–2008. Foto: Michaela Říhová , Právo
Ludvík Kundera: S Milanem o sobě nepíšeme

„Stále pro mě platí, že není dne bez řádky. Pořád mě něco vábí,“ řekl dále básník, prozaik, dramatik a překladatel, který dokončuje soubor básnických překladů dvou set básníků z patnácti jazyků nazvaný Kolkolem. 

Kundera se vyznal z lásky k Seifertovu dílu

Ludvík Kundera se rovněž vyznal z lásky k Seifertovu dílu. Důkladněji ho poznal v 60. letech na svazu spisovatelů, kdy se stal členem výboru a Seifert byl předsedou. Od jiných funkcionářů se odlišoval už jen jazykem, kterým mluvil. „Výborný dojem mám z jeho díla, je to pro mě pravidelná četba, kdy si člověk přečte stránku a není zklamán,“ řekl Kundera.

„Seifert prošel čtyřmi obdobími. První byla proletářská poezie, kdy se nejen u nás zdálo, že svítá nějaká naděje. Později se ukázalo, že to byl blud nebo podvod. Druhé bylo poetistické. Kdo chce nahlédnout do poezie, měl by poetismem začít. Je to jediný český básnický směr.“

Čtvrté období Seiferta je přehlíženo

Ludvík Kundera má nejraději jeho třetí období po 2. světové válce, kdy se Seifert prosadil jako melodik českého verše, mistr rýmu. Mrzí ho, že je přehlíženo čtvrté tvůrčí období, kdy zralý muž začal psát zvláštním druhem volného verše. „I poslední Seifert je pro mě velice mladý,“ dokončil své vyznání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků