Hlavní obsah
Lenka Dusilová na chatu Novinky.cz Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zpěvačka Lenka Dusilová získala o víkendu titul zpěvačka roku při udílení hudebních cen Anděl. V úterý odpovídala na dotazy čtenářů Novinek v on-line chatu. Zajímalo je, co pro ni znamená Anděl, i to, jestli je Romka.

Lenka Dusilová na chatu Novinky.cz Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Lenka Dusilová: Romka asi nejsem

„V osmi letech jsem se začala zabývat zhudebňováním básní, což mi vydrželo asi do puberty. Pak jsem začala mít úplně jiné zájmy a po opravdu hodně krátké nehudební studijní pauze jsem naskočila do Sluníčka, kde jsem byla jen interpretkou. K vlastní hudbě jsem se vrátila, když mi bylo asi 19 let. Ale schopnost či trpělivost zhudebňovat básně už se u mně jaksi vytratila. Děti jsou tak zvláštně otevřený a napojený na zdroj inspirace,“ říká o svých začátcích Lenka Dusilová.

„Romka asi nejsem, mé kořeny jsou mně samotné zahalené tmou. Můžu o tom jen snít. Jediná stopa mého původu vede kamsi k Donu na Ukrajinu. To jsou zamotané poválečné životní příběhy našich rodičů, pro mně stále fascinující,“ vysvětlila čtenářům své kořeny.  

Z ceny Anděl v kategorii nejlepší zpěvačka roku má radost: „Krásná satisfakce pro Eternal Seekers. To, že s Beatkou a Clarinet factory můžeme dělat hudbu, je požehnáním. Naše životy to rozhodne nezmění. Jsme muzikanti, milujeme hudbu.“ 

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová se narodila v roce 1975 v Karlových Varech. Zpívala ve známém sboru Bambini di Praga a v devadesátých letech se vrhla na rockovou scénu s kapelou Sluníčko, kterou Akademie populární hudby v roce 1994 nominovala na Objev roku. Pak spolupracovala s Davidem Kollerem (skupiny Lucie a Pusa). Později zahajuje sólo kariéru a vystupuje i se skupinou Čechomor. Hostuje na jejich přelomovém albu Proměny. Vydává sólové desky Lenka Dusilová (2000), Spatřit světlo světa (2002), UnEarthEd (2004) a Mezi Světy (2005). Získává několik cen, za Mezi světy hned dva Anděly (nejlepší rocková deska, nejlepší zpěvačka). Od roku 2008 vystupuje s nadžánrovým projektem Eternal Seekers, za který také získala Anděla. Kritika ji dlouhodobě označuje za jednu z nejlepších českých zpěvaček.

Cena podle ní není odrazem popularity. „Na andělském večírku jsem s od nejmenovaného mocného muže dozvěděla, že mrhám talentem, protože jsem málo komerční, že je mě škoda. Víte co, prachy projíte a utratíte tak strašně rychle. Hledání hudby mi přijde mnohem více vzrušující a trvanlivější prožitek než hrabat prachy,“ uzavírá zpěvačka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků