Hlavní obsah
lampionový průvod Foto: Petr Pavelka

Kulturní tipy

Stoner rock žánrově charakterizuje nové, již druhé album britské skupiny The Music. Milovníky mytologií starodávných etnik zase potěší kniha, jejíž protagonisty jsou amazonští Indiáni.

lampionový průvod Foto: Petr Pavelka
Kulturní tipy

The Music: Welcome To The North

Druhé album skupiny The Music z anglického Leedsu pokračuje v tom, čím se před dvěma lety uvedla. Její hudba se označuje jako stoner rock, tedy vycházející ze zemitého a skřípavého rocku šedesátých a sedmdesátých let, v tomto případě mocně využívající současných zvukových obvyklostí. Je to velmi silná nahrávka, pro znalce cosi jako spojení The Stone Roses a The Verve. Zajímavé na poslech, pozoruhodné ve výsledku, navíc vůbec ne prvoplánově melodické.

EMI, 55:15

Mnislav Zelený-Atapana: Duch s rozkvetlým penisem

(Mýty amazonských indiánů)

Mezi amazonskými indiány Machiguengy, kteří v současnosti přežívají na území Peru, se dodnes vypráví příběh o ženě, která se kdysi rozhodla otrávit svého manžela, neboť milovala jeho syna z prvního manželství. Když muž poznal její záměr, rozpálil se hněvem a začal ženu hledat. Ta se však zavčas ukryla v kmeni stromu pánaro. Pološílený muž si pak v zoufalství zastrčil mezi hýždě hořící bambusovou palici a vylétl na oblohu. Létá tam dodnes a říkáme mu kometa.

Přestože původní lid Velké Amazonie obýval tento prostor už od pátého tisíciletí před Kristem a na počátku 16.století se dal počítat na miliony, kvůli agresivní bělošské civilizaci dnes stojí jeho kultura na prahu zániku. Také amazonští indiáni mají svou bohatou mytologii. Příběhy, které vyprávějí o původu člověka, Slunce, ohně nebo smrti. Etnograf Mnislav Zelený-Atapana do své knihy zařadil na osmdesát takových příběhů a navrch je doplnil odbornou úvodní částí o historii a životě původních obyvatel Amazonie.    

Vydalo Argo, 374 stran

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků