Hlavní obsah

Kolekce známých i neznámých duetů Petra Muka vychází na CD

Soubor známých i doposud nevydaných duetů zpěváka Petra Muka vychází na CD. Nahrávka s názvem Spolu a podtitulem Duety 1995-2013 obsahuje písně, které Muk nazpíval společně se známými osobnostmi české i slovenské hudby.

Kolekce známých i neznámých duetů Petra Muka vychází na CD

"Petr byl kamarád, vodnář jako já, citlivá duše a zpěvák s nejkrásnějším hlasem, co znám," uvedla Bára Basiková. Muk zemřel v květnu 2010 ve věku 45 let. Policie bez bližších podrobností oznámila, že jeho smrt byla nešťastná událost. Příčinu úmrtí hudebníka, který se léčil s těžkými depresemi, nesdělila ani rodina.

Album obsahuje písně, které s Mukem vedle Basikové nazpívali například Kamil Střihavka, Lucie Bílá, Helena Vondráčková, Karel Gott, Iveta Bartošová, Karel Černoch, Bohouš Josef nebo Petr Kolář. Slovenskou populární hudbu zastupují Peter Nagy, Laco Lučenič a zpěvačka Nastia.

"Dojemným setkáním rozdílných generací a přístupů ke zpívání je balada Bon soir mademoiselle Paris s původním interpretem Janem Antonínem Pacákem," podotkla Kočandrlová.

Poslední dosud nevydané nahrávky Muka vyšly před dvěma lety pod názvem Outro. CD obsahovalo mimo jiné ukázky z plánovaného alba nebo instrumentální předěly pro jeho připravované turné. "Vše v budoucnu budou jen archivní vzpomínky," sdělila tehdy Kočandrlová.

Nezapomenutelný Oceán

Muk pocházel z Českého Krumlova. V Českých Budějovicích absolvoval stavební průmyslovku. Od 15 let hrál na kytaru a od roku 1985 působil v kapele Oceán. Novoromantická syntezátorová skupina se v socialistickém Československu stala senzací a v jistém smyslu nahrazovala domácím fandům Depeche Mode, Camouflage či The Cure dohromady. Oceán dokonce absolvoval 27 koncertů ve Velké Británii a Irsku jako předskokan dua Erasure.

Mukův tenorový romantický hlas byl léta nezaměnitelnou součástí české populární hudby. Muk vystupoval v muzikálech Rusalka, Johanka z Arku, Galileo či Golem. V letech 2002 a 2003 byl stříbrným Českým slavíkem, o rok později skončil na třetí příčce.

"Petr byl báječný zpěvák, ale také člověk a kamarád. Jsem ráda, že jsme se poznali, že jsme si spolu zahráli v muzikálu i že byl mým hostem na koncertních vystoupeních. Pokaždé když slyším jeho hlas z rádia, zachvěje se mi osrdí a uvědomím si, jak mi chybí..., vlastně asi nám všem," sdělila Vondráčková.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků