Hlavní obsah
Akátový dům v Rajhradě Foto: Jiří Smutný

Jubilující český Slovák Marián Labuda

Po vesnické návsi kráčí malý podsaditý muž v montérkách. Zničehonic hvízdne a hned se k němu připojí zubící se ušatý dlouhán, který se s ním usilovně snaží srovnat krok. Kdo by neznal úvodní scénu z filmu Vesničko má středisková, v níž postavu řidiče Pánka vytvořil slovenský herec Marián Labuda, který ve čtvrtek 28. října oslaví šedesáté narozeniny.

Akátový dům v Rajhradě Foto: Jiří Smutný
Jubilující český Slovák Marián Labuda

I když si den narození určitě sám nevybral, je to datum pro přesvědčeného československého federalistu velmi příznačné.

Málokterého ze slovenských herců vzalo české publikum natolik za svého, jako právě rodáka z vesničky Hontianske Nemce, kraje mnoha prastarých památek, které ho přivedly už v mládí k touze stát se archeologem.

Že se jím nestal bylo štěstím pro všechny, které dnes těší svým hereckým uměním, v němž lidskost proniká každou, byť i sebenegativnější postavou.

Věrný obraz života

Místo vykopávek mamutů a střepů doluje v lidských duších a umí z nich vykutat střepy daleko cennější, z nichž skládá obraz naší někdy velice prozaické, každodenní existence. Neboť jeho doménou jsou obyčejní lidé, v nichž odkrývá plachost, něhu i horoucí srdce stejně jako malost, pošetilost, směšnou nadutost či mazanost.

Labudovy postavy jsou vždy mnohobarevné jako dětský míč, jako by se s nimi herec pohrával a natáčel je diváckému oku tak, aby zasvítily všechny jejich plošky.

Na jevišti prožil Labuda krásné chvíle jak ve Slovenském národním divadle, tak především v legendárním Divadle na Korze. Podkolesin z Gogolovy Ženitby, Timoteo z Machiavelliho Mandragory, Lazar z Radičkovovy Lazariády, Podsekalnikov z Erdmanova Sebevraha, Signor Ponza z Pirandellovy hry Každý má svou pravdu, jeden z herecky excelentní trojice přátel ve hře Yasminy Rézy Obraz, TartuffeMacbeth - to jsou jen některá zastavení na jeho bohaté divadelní pouti, která slibuje ještě mnoho dalších setkání.

Ve filmu i divadle nezaměnitelný

Řadu krásných a herecky plně využitých příležitostí mu nabídl i film. Stačí vzpomenout jen na jeho role v českých snímcích - ať je to již zmíněný pan Pávek z Vesničky mé střediskové nebo směšně popanštělý i dojemný Stoklasa z Menzelovy adaptace Vančurova Konce starých časů, obludný Král Ubu, fikaný Peachum z Žebrácké opery.

Byl by to dlouhý výčet, v němž nesmí scházet filmy Andělské oči, Vážení přátelé, ano, Prodavač humoru, Dobří holubi se vracejí, Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Dětem by určitě scházel Labudův pan Papp z Macourkovy a Vorlíčkovy televizní Arabely či Sultán z filmové pohádky Lotrando a Zubejda.

Kromě hostování ve slovenských inscenacích jezdí Marián Labuda pravidelně hrát do pražského Divadla na Vinohradech postavu krejčovského mistra Leona ve hře Krejčovský salón.

Jeho Leon má své tajemství i smutek a po boku Jiřiny Jiráskové v roli jeho ženy Heleny i laskavý nadhled a pochopení pro starosti druhých. Je to herecky bohatá postava stejně jako většina Labudových lidiček, které podle jeho vlastních slov dokážou rozezvučet lidské srdce jako zvon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků