Hlavní obsah
Letní koncert filmové hudby 2015 v Řepištích Foto: Milan Polóny

Hvězdnou noc v Berlíně už vidělo 900 tisíc lidí

Berlín od jara hostí mimořádnou výstavu 200 nejvýznamnějších děl malířů a sochařů 20. století ze slavného newyorského Muzea moderního umění. Expozici už navštívilo 900 tisíc návštěvníků. Takový zájem o obrazy Picassa, Dalího, Cézanna, Gauguina, Chagalla, Moneta a dalších mistrů neočekávali ani největší optimisté.

Letní koncert filmové hudby 2015 v Řepištích Foto: Milan Polóny
Hvězdnou noc v Berlíně už vidělo 900 tisíc lidí

Z Nové Národní galerie v centru Berlína, kde jsou obrazy a sochy z USA představeny, se stalo poutní místo všech zájemců o moderní umění. Výstava trvá ještě měsíc - do 19. září.

A protože v berlínské galerii čekají další lavinu zájemců, rozhodli se od 1. září upravit otevírací dobu: otevřeno bude od devíti ráno až do půlnoci, a v pátek a v sobotu až do 2 hodin ráno (aktuální informace jsou na internetu: www.moma-in-berlin.de).

Organizátoři přehlídku koncipovali didakticky jako názornou encyklopedii umění 20. století. Vedle evropských kubistů, fauvistů, expresionistů, dadaistů a surrealistů tak nechybějí Američané Willem de Kooning, Jackson Pollock, Roy Lichtenstein, Jasper John a Andy Warhol. Symbolem expozice se stala Hvězdná noc Vincenta van Gogha, jedno z jeho nejslavnějších děl.

Čekací doby jsou neúměrné. Než se dostanete na výstavu s předem koupeným lístkem, trvá to až šest hodin. Přesto tu lidé trpělivě stojí v horku i za deště, aby viděli na vlastní oči vzácná díla přivezená z USA. O rozptýlení se starají pouliční hudebníci a prodavači zmrzliny a nápojů. V Berlíně takové fronty už léta nepamatují.

Za sedmiměsíční zápůjčku mistrovských originálů Němci zaplatili 8,5 miliónu eur čili téměř 300 miliónů korun. Investice se bohatě vyplatila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků