Hlavní obsah
Salman Rushdie Foto: ČTK/AP

Film podle Salmana Rushdieho Indové povolili, může vyvolat protesty

Indická vláda prostřednictvím své komise povolila bez výhrad promítat kontroverzní film podle knihy Salmana Rushdieho Děti půlnoci, což nečekala ani režisérka Dípa Mehta.

Salman Rushdie Foto: ČTK/AP
Film podle Salmana Rushdieho Indové povolili, může vyvolat protesty

"Indie, jsme tu - nedotčení. Skvělé zprávy... Děti půlnoci prošly přes indické cenzory, aniž by vystřihli jediný záběr. Jsme se Salmanem Rushdiem napjatí," napsala režisérka na Twitteru.

Je to jistě i dobrá zpráva o stavu demokracie v Indii, ale film by mohl vyvolat protesty, až se tam začne příští rok promítat. Po úspěšném uvedení na festivale v kanadském Torontu stále panují obavy, že někteří Indové nesnesou kritiku bývalé premiérky Indíry Gándíové. Film ovšem zakoupila společnost PVR Pictures, jedna z největších v zemi.

Režisérka i autor předlohy patří k velmi kontroverzním postavám. Dípa Mehta se svěřila se svými obavami o osud filmu v září listu The Hindustan Times. Řekla, že ačkoliv neexistuje žádný oficiální zákaz, distributoři se už předem bojí, že způsobí poprask. Byla by ale škoda, kdyby nejistí politici připravili lidi v Indii o příležitost udělat si vlastní názor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků