Hlavní obsah
Obal audioknihy Foto: Tebenas

Dramatický příběh svatobořických dětí

Dramaturgie menšího audioknižního vydavatelství TEBENAS se sice nevyhýbá zcela titulům současným či odlehčeným, ale její gros spočívá v závažnější tematice, která se beletristicky věnuje poválečným časům komunistického Československa nebo časům okupace. Do toho úplně zapadá právě vydaná novinka Jitky Neradové Ukradené dětství v působivém podání herečky Dany Černé.

Obal audioknihy Foto: Tebenas
Dramatický příběh svatobořických dětí

Audioknížka vychází ve dnech, kdy se před pětasedmdesáti lety uzavřel příběh, který vešel do naší novodobé historie jako příběh svatobořických dětí. Na podzim roku 1942 bylo v pražském zámečku Jenerálka postupně internováno šestačtyřicet dětí ve věku od 2 do 16 let. Jejich rodiče byli příslušníky odboje, případně širšího okruhu osob zapojených do atentátu na Heydricha.

Aniž se to v dané době jejich potomci dozvěděli, byli postupně na přelomu let 1942–1943 popraveni v Mauthausenu. Děti byly posléze odvezeny do tábora ve Svatobořicích na Moravě a pak přes Kyjov do lágru nedaleko jihočeské Plané nad Lužnicí. Tam je na samém konci války osvobodili příslušníci domobrany a ukryli v hospodě v Turovci, aby je ochránili před prchajícími Němci zametajícími stopy.

Jitka Neradová, pedagožka a autorka historické literatury, vycházela ze vzpomínek jedné z účastnic, rodačky z Bystřice u Benešova Ireny Hešové, ale i z dalších vzpomínek a dokumentů.

Irena, v době zatčení čtrnáctiletá, je také vypravěčkou příběhu. Popisuje strach a nejistotu dětí, které netušily nic o své budoucnosti ani o osudu rodičů. Popisuje sžívání se s novým prostředím, ve kterém se starší, nicméně nezletilé dívky přirozeně staly náhradními matkami těch nejmenších.

Vyprávění Jitky Neradové není černobílé. I na opačném břehu nachází osoby s lidským přístupem, například kuchaře Kocoura na Jenerálce či velitele svatobořického tábora, který je dokonce charakterizován jako hodný člověk.

Audiokniha je rozhodně velmi důležité a silné svědectví o událostech, které nesmějí být zapomenuty. Je velmi dobře, že vychází v této době, kdy si mnohé z nich připomínáme.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků