Hlavní obsah
Obraz francouzského malíře Paula Gauguina Bouquet de Roses. Foto: ČTK/AP

Donedávna neznámý Gauguinův obraz se prodal za 30 miliónů korun

Obraz Bouquet de Roses francouzského malíře Paula Gauguina donedávna nikdo neznal. Teď se toto mistrovské dílo vydražilo na aukci v Londýně za 1,13 miliónu eur (přes 30,5 miliónu korun).

Obraz francouzského malíře Paula Gauguina Bouquet de Roses. Foto: ČTK/AP
Donedávna neznámý Gauguinův obraz se prodal za 30 miliónů korun

Neznámý kupec dal za dílo částku, která přibližně odpovídá středu odhadní ceny, již aukční síň Bonhams stanovila na jeden až 1,5 miliónu eur. Gauguinova olejomalba je datována do roku 1884. Malíř jej podle historiků zřejmě věnoval jednomu z místních politiků ve francouzském městě Rouenu; žluté růže na obraze jsou symbolem přátelství.

Právě do Rouenu se Gauguin přestěhoval z Paříže, když ukončil neúspěšnou kariéru finančníka na burze a rozhodl se živit se uměním. Malíř, jehož později jako svůj vzor uváděli například Pablo Picasso či Henri Matisse, se však věhlasu i ocenění svých děl dočkal až po smrti. Zemřel v roce 1903 ve věku 54 let.

Jeho žluté růže byly na dlouhá desetiletí zcela zapomenuty, až je ve známost nedávno uvedl jejich předchozí majitel pocházející ze Švýcarska. Odborníci, které existence díla zaskočila, poté uznali jeho pravost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků