Hlavní obsah
Pyramids Foto: Rachot

Do Prahy se vrací afrojazzoví Pyramids

Z free jazzu vzešli Pyramids, kteří vystoupí 8. listopadu v pražském Jazz Docku, patřili na počátku sedmdesátých let k průkopníkům world music. Inspirováni Art Ensemble of Chicago a dalšími soubory hledajícími africké kořeny odjeli studovat na černý kontinent původní africkou hudbu.

Pyramids Foto: Rachot
Do Prahy se vrací afrojazzoví Pyramids

Žáci freejazzového Cecila Taylora a Alberta Aylera, saxofonista Idris Ackamor, flétnistka Margo Simmondsová a kontrabasista Kimathi Asante, se vydali do Etiopie a do Ghany, kde hráli s královskými bubeníky a pak zamířili do Keni, kde studovali hudbu Kikujů a Masajů.

Po návratu natočili tři alba Lalibela, King of Kings a Birth/Speed/ Merging, která byla doceněna až po letech, kdy se world music stala fenoménem.

V roce 2007 saxofonista Idris Ackamor skupinu obnovil spolu s percussionisty Kennethem Nashem, Bradiem Spellerem a basisty Kimathim Asantem a Kashem Killionem. Nová podoba skupiny byla tak úspěšná, že v roce 2012 vydali freejazzové album Otherwordly. Letos následovala další deska We Be All Africans, ze které hráli některé skladby už při vystoupení na loňském festivalu Respect.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků