Hlavní obsah

Dejvické divadlo uvedlo Singerovu Love Story

Po úspěchu hry Sendviče Reality se pustil její autor Karel F. Tománek v Dejvickém divadle do dramatizace románu Nepřátelé Isaaca Bashevise Singera. Pod názvem Love Story ji v Dejvicích nastudoval režisér Marián Amsler.

Dejvické divadlo uvedlo Singerovu Love Story

Singerovo dílo zůstává u nás majetkem pouze nejužší intelektuální čtenářské vrstvy, i když se je čas od času pokoušejí uvádět české scény, naposledy Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, které nastudovalo Kouzelníka z Lublinu.

Karel F. Tománek zopakoval metodu, která se mu osvědčila při práci na Sendvičích. V ní snesl z piedestavu generaci beatniků a ukázal jejich lidské, osobní problémy. Vyneslo mu to nominaci na Hru roku. Singer je ovšem jako příslušník dvacátým stoletím zdecimované evropské židovské komunity osobností komplikovanější, jeho dílo filozofičtější, méně provokativní, o to samozřejmě vážnější - a závažnější.

A tak tentokrát Tománkovo zjednodušení příběhu na trojženství kabalisty Hermana Brodera (Martin Myšička) v americkém exilu poněkud skřípalo. Jeho vztah k Jadwize (Pavlína Štorková), která ho v rodném Polsku zachránila před vyhlazovacím táborem, k poživačné, alkoholu však stále víc propadající Máše (Klára Melíšková) i k první manželce Tamaře (Zdeňka Žádníková-Volencová), kterou považoval za mrtvou, a ona koncentrák přežila, je v podstatě jen pomocnou konstrukcí díla.

Inscenaci vévodí Myšička

Uvedená výtka nemá ovšem snižovat kvalitu inscenace. Inscenace je výrazná, jak jen to v Dejvickém divadle umí. Myšička se rozpomněl na své nejlepší herecké party. Jeho Broder je nerozhodný, tápající osudem, stejně jako každý emigrant v zemi, se kterou se ještě nesžil, vykolejený. Od konce války uplynuly teprve dva roky. Levicově orientovaná Tamara s německou kulkou v těle ještě netuší, že bude mít v Americe problémy. Jadwiga rezignuje na vztah stále zřetelněji, Máša se utápí v moři drinků...

Na scénu není možné přenést všechna autorova zamyšlení nad osudem Židů v drastické atmosféře východoevropských pogromů vrcholících holocaustem. Platí ale, že na rozmluvy s bohem a na diskuse s rabínem zůstalo v inscenaci prostoru o něco méně, než by si Singer zasloužil.

Dejvické divadlo Praha - Isaac Bashevish Singer: Love Story. Dramatizace Karel F. Tománek. Režie Marián Amsler,scéna Eva Rácová, kostýmy Katarína Holková, hudba Norbi Kovács. Premiéra 11. března 2005.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků