Ne náhodou kompilaci otevírá De Nimes od Radůzy. Její spojení folkařiny a náběhu na reggae riddim je neuvěřitelně chytlavé, na české poměry je to velmi originální písnička a baví nejen na první poslech. Z dalších nezapomenutelných kousků jmenujme např. Slony noblesního Marka Ebena. Když Eben používá v textech slova jako "kakat", nemůžu se ubránit úsměvu. Okamžitě se mi vybaví jeho svérázný humor a kultivovaný hudební i verbální projev.

Petera Lipu není třeba představovat, na slovenské scéně dnes těžko naleznete zajímavějšího nadžánrového muzikanta. Na tomto CD má živou verzi Balady o čtyroch koňoch (menší chybička bookletu, správně slovensky je "štyri", ne "čtyri"). Hravá a legrační jazzová písnička s Lasicovým textem o vraných koních a placení daní musí pobavit i největšího škarohlída. Ze Slováků je ale třeba zmínit i Bluesweiser či ZVA 12-28 Band a jejich na první poslech strhující hitovku Nepochopil - písničku, která se může klidně srovnávat s Lipou nebo se skupinou -123 minut.

Zcela jinou atmosféru přináší zasněné kytarovo-vokální broukání a brebentění Ivana Gutierreze či pijácká Konvrzkova Živote. Nechybí ani Iva Bittová (i když elektronická skladba Infantil Pop asi není to nejlepší, co může nabídnout), Triny nebo Traband. Každý "indie" nabízí jen jednu písničku a je to jízda, která vás nenechá vydechnout.

Různí: Indies Records 2005, Indies 2006