Nick Cave je postava hudební scény vskutku výjimečná. Začínal kdesi na australském venkově, prošel drogovou zkušeností, žil v londýnských squatech i v berlínském Kreuzbergu. Z jeho songů tryskají jeho životní peripetie a zkušenosti, jeho svérázná osobnost se odráží v nenapodobitelném pěveckém výrazu.

S první kapelou The Boys Next Door se nechali naprosto pohltit punkovým stylem. Jejich první deska prorazila a kapela začala mít v Austrálii úspěch, který si spolehlivě ničili svým svojským chováním a vandalismem. Po několika problémech se přesunuli do Velké Británie, kde vystupovali jako The Birthday Party a hráli divoký post punk. Moc se jim nedařilo, tak se vrátili zpět do Melbourne. Tam dlouho nezůstali. Západní Berlín ho uchvátil natolik, že se sem okamžitě přestěhoval a po osudovém setkání s berlínským kytaristou Blixou Bargeldem založil kapelu Nick Cave And The Bad Seeds, se kterou prorazil.

Po řadě nezdarů, prohlubující se heroinové závislosti a nezájmu kritiky se Cave s albem Tender Pray (1988) prosadil i u širších posluchačských vrstev. Od drsně nervních songů se přesunul k poloze, která mu nejvíc sedí: ke klavíru a melancholickým baladám. Jeho největším hitem, kterým zboural světové hitparády, je bezesporu Where The Wild Roses Grow, který nazpíval s australskou zpěvačkou Kylie Minogue.

Kromě zpěvu se prosadil i ve filmu: zahrál si ve snímku Wima Wenderse Nebe nad Berlínem. Naposledy vydal soundtrack k filmu The Proposition, ke kterému napsal i scénář. Více informací na www.nickcaveandthebadseeds.com.

Nick Cave se naposledy objevil v České republice loni na festivalu Love Planet. Vstupenky do Kongresového centra Praha budou stát  200, 650, 990, 1350, 1750 a 1950 Kč.