Za nacistické vlády Rakušané nábytek ukryli na jihomoravském zámku Uherčice ze strachu před bombardováním. Zpět majetek bývalé monarchie po válce nedostali kvůli konfiskacím. Vlastník zámku byl totiž označen za Němce a nábytek s dalším majetkem mu byl zabaven. Rakušané se o židle hlásili diplomatickou cestou léta, vláda jejich žádostem vláda vyhověla dnes. Na opravu a transport mobiliáře vyčlenila 6,5 milionu korun.

Svoboda připravil návrh k navrácení historického nábytku už loni, nenašel ale u kolegů podporu, proto ho z jednání vlády tehdy stáhl. Dnes zdůraznil, že dekret z roku 1947, podle kterého byl majetek zabaven, se vztahoval pouze na německý majetek, nikoli rakouský. "Jde o rakouský majetek, neprolamují se Benešovy dekrety, jde o akt spravedlnosti," konstatoval.

Před cestou přijde oprava

Mobiliář potřebuje opravu, byl totiž značně zdevastován. Ministr to na tiskové konferenci doložil fotografiemi s nábytkem o dvou nohách. Vláda proto na opravu a odvoz do Rakouska uvolní 6,5 miliónu korun. Konkrétní smlouvu o opravě uzavřou ministerstvo zahraničí a ministerstvo kultury. Svoboda by byl rád, aby se židle vrátily do Vídně do příštího roku, to ale ovlivní technické záležitosti opravy.

Rakušané se o židle přihlásili hned po válce. V roce 1955 byla podepsána smlouva o vzájemném majetkovém vypořádání, která se vztahuje i na židle. Ty však někdejší Československo vydat odmítalo. Nábytek tak chátral v rozpadajícím se zámku. V roce 1994, když se Rakušané pokusili dostat židle zpět, se ukázalo, že část jich chybí a další jsou v hodně špatném stavu.