Za všechno prý může samotný Lenin. Podle jedné legendy to prý byl právě první rudý vůdce, kdo vyzval sovětský lid, aby se věnoval pouze hudbě a cirkusům. Lenin prý před smrtí zanechal soudruhům tajné pokyny, které měly určovat sovětskou kulturní politiku v budoucnosti. "Vzhledem k úplnému analfabetismu obyvatelstva zůstanou našimi nejdůležitějšími uměleckými disciplínami hudba a cirkus, stálo tam černé na bílém. Literáti a malíři se zastřelili nebo odešli do exilu," píše Kaminer se svým typickým humorem v nové knížce, která v Německu vyšla na konci srpna.

Wladimir Kaminer se narodil v roce 1967 v Moskvě v ruské židovské rodině. Platí za jednoho nejpopulárnějších německých autorů - německy se ale přitom naučil až v Berlíně, kam se přestěhoval před patnácti lety.

Kaminera proslavilo Ruské disko

Debutoval sbírkou humoristických povídek Ruské disko (2000), která ho přes noc proslavila. Stal se určitě nejznámějším a také nejzábavnějším Rusem v multikulturní německé metropoli. První povídky přitom psal po místních hospodách a životem se protloukal, jak se dalo. "Spisovatelem jsem se stal náhodou," tvrdí.

Kaminer se často ohlíží za mládím v zemi žigulíků, perestrojky a chozrasčotu. Ke vzpomínkám chytře přimíchává německou současnost. Výsledkem jsou lehké a vtipné texty, které si v Německu našly desetitisíce nadšených čtenářů. "Vždycky jsem byl žvanil, vypravěč příběhů," řekl Kaminer nedávno agentuře DPA.

Česky od něj zatím vyšel pouze román Vši svobody, v němž zavzpomínal na divná léta strávená v sovětských uniformách - v té školní i té vojenské. Literární hitmaker Kaminer během pár let doslova vychrlil sedm bestsellerů. I když jejich úroveň je trochu rozkolísaná a autor se možná začíná opakovat, je jisté, že ani novinka Karaoke na pultech nezapadne.

K příběhům nové knížky jej prý inspirovala hudba, mladistvé zážitky se "zázračným" sovětským magnetofonem Romantik 306, první kytara z překližky a zejména divoké taneční večírky Ruské disko, se kterými křižuje Německem jako vrchní DJ a bavič. Pouští ruský punk i techno a se svým cirkusem projel už celou Evropu - zastavil se i v pražském Paláci Akropolis.

Kaminer ale nejčastěji vystupuje v proslulém a věčně narvaném berlínském Kaffee Burger. Hlavně díky jemu se z této kavárny stalo centrum mladé berlínské literární scény.