Jde o typ příběhu, který se opakuje v různých variantách v nacistických, komunistických i jiných diktaturách. Hlavním hrdinou je umělec, jenž nemá zájem plést se do politiky, jenže politika si ho vybere. Monstrum je autentický a neveselý portrét sochaře, který se stane nedobrovolně oblíbencem moci a přihodí se mu to, čeho se všichni inteligentní lidé od kumštu bojí – státní zakázka k velebení diktátora. A jak už to bývá, na tuto „výhru“ doplatí.

Jan Novotný a Zuzana Stivínová ve filmu Monstrum

Jan Novotný a Zuzana Stivínová ve filmu Monstrum

FOTO: Česká televize

Postavit na Letnou největší Stalinův pomník v Evropě byl šílený nápad. Monstrum téměř nikdo sochat nechtěl – pochybné cti se nakonec dostalo talentovanému Otakaru Švecovi, kterého ve filmu ztvárnil Jan Novotný. Byla to mafiánská „nabídka, která se neodmítá“.

Otakar Švec připravuje model sochy.

Otakar Švec připravuje model sochy.

FOTO: Česká televize

Obludnost sochy je z dnešního pohledu neuvěřitelná. Sovětského diktátora Stalina na podstavci doprovázely i další postavy znázorňující vojáky nebo prostý lid. Celkem vše měřilo přes třicet metrů a na výrobu bylo použito 17 000 tun žuly. Už za pár let ale Stalinův kult skončil a monstrum bylo zničeno.

Když na něm sochař začal pracovat, postupně se od něj odvraceli přátelé a kolegové a žena mu umřela. Zdrceného Švece navíc deptali komunističtí potentáti, kteří mu chodili do ateliéru radit a hlavně vyhrožovat.

Film Viktora Polesného uvede ČT1 v neděli 28. května ve 20.15.