Předjímat hlasy akademiků nejde, ale už teď je jasné, kdo že jsou favority, i to, že se jen těžko zopakuje situace, kdy by jedno jméno zastínilo ostatní, jak tomu bylo před pár lety v případě Erika Claptona nebo Carlose Santany.

Jen popjazzová zpěvačka Norah Jones je spojena s osmi kategoriemi. Její debut je nominován na album roku i jako nejlepší popové zpívané album, sama je navržena do kategorií objev roku a nejlepší výkon popové zpěvačky. Píseň Don´t Know Why je nominována jako nahrávka roku, ale i jako píseň roku, tato dominace ovšem nepřísluší Noře, protože ona není její autorkou.Navrávka jejího debutového alba Come Away With Meje také navržena mezi pětinejlepšími zvukovými záznam a nominován na Grammy byl též jeho producent.

Další favorité

Pětkrát bylo nominováno hned osm lidí: vedle Nory Jones rockový veterán Bruce Springsteen, rapeři Eminem a Nelly, rocková zpěvačka Sheryl Crow,nový idol teenagerů Avril Lavigne, nastupující hvězda rythm-and-blues Ashanti a Raphael Saadiq, představitel stylu označovaného za neosoulový. Právě mezi prvními pěti šesti jmenovanými se zžejmě rozhodne.

Desky Springsteena, Eminema, Nellyho a Nory Jones byli nominovány v prestižní kategorii album roku.Boss se utká s pop jazzovým objevem i kategorii píseň roku, kde je zastoupena také Avril Lavigne. Norah Jones je nominována též v kategorii nahrávka roku, kde se utká s Eminemem a Nellym.

Rap a mladá krev

Letošní ročník také ukázal další dvě skutečnosti. Především jde o přetrvávající oblibu rapu, který se prosazuje i v hlavních kategoriích, a ústup ještě v polovině devadesátých let tak populárního country. Mimo žánrových kategorií se prosadila jen dámská skupina Dixie Chicks, jejíž album Home mám šanci se stát deskou roku.

Potěšitelné také je, že navzdory krizi hudebního průmyslu nechybí čerstvá krev. V letošních čtyřicátém pátém ročníku by se mohla prosadit nová jména. Vždyť mezi osmi umělci s nejvíce nominacemi se objevují tři, kteří jsou navrženi také v kategorii objev roku: Ashanti, Norah Jones a Avril Lavigne.

Rock

Zajímavý je také pohled na nominace v oblasti rocku, kde se vedle Springsteena a Sheryl Crow objevila taktéž jména veteránů Davida Bowieho, Petera Gabriela, Roberta Planta, Elvise Costella, U2 a Elvise Costella. Nominaci však získali též Coldplay (v kategorii nejlepší výkon skupiny a nejlepší alternativní album).

Velká tlačenice známých jmen je také v oblasti hard rocku, kde se objevili Foo Fighters, Godsmack, P.O.D., Queen Of The Stone Age a Systém Of A Dow, i v kategorii metalu, kde soupeří P.O.D. s Korn, Slipknot, Stone Sour a Robem Zombiem.

Ne všichni známí však uspěli - to je případ Red Hot Chilli Peppres nebo Neila Younga.

Kompletní nominaceve všech sto čtyřech kategoriích