Uličný je slovenský textař, který dokázal velmi citlivě reagovat na Müllerův záměr nahrát album, jehož ústředním motivem bude pocit muže, který dosáhl pětapadesáti let života. Jeho texty jsou v tomto ohledu moudré. V některých je patrné vystřízlivění z naivních idejí, v jiných neutuchající nadšení ze života, v dalších pomalu přicházející únava. Je v nich i víra, stejně tak pochybnost o ní.

Když si je pouze přečtete, jsou to básně, které neskrývají žádná tajemství mezi řádky, neboť pětapadesátníkova pravda je v nich předkládána bez obalu. Nadto sympaticky nehledí na to, jestli bude mladším či starším posluchačům po chuti.

Obal alba 55.

Obal alba 55

FOTO: Universal Music

Gregor Brzobohatý, ač o generaci mladší než Müller i Uličný, napsal na základě předložených textů výborné skladby. Částečně mu to, pravda, ulehčil Müllerův pěvecký výraz, který je tak originální a příjemný, že je z dobrých dvaceti procent zárukou dobrého přijetí nabídnutých skladeb.

Jeho kompozice ale mají dobrý charakter, protože nejsou podbízivé a prvoplánové. Jsou zaranžované tak, aby v nich byly dynamika i gradace, v těch lehčích pak klid nebo napětí. A jsou veskrze příjemné.

Kvůli všem těm skutečnostem je to dosud nejlepší autorská práce Gregora Brzobohatého na poli pop music. I proto vzniklo nadčasové a pravdivé album, v němž se sešly tři osobnosti, které si umělecky vysloveně sedly.

Richard Müller: 55
Universal Music, 63:42

Celkové hodnocení: 85 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: