Konzervátoři muzea podali různá vysvětlení, proč se vousy od masky oddělily. Není jasné, zda byla maska poničena při čištění, nebo byly vousy uvolněné a odstraněny záměrně. Konzervátoři potvrdili, že dostali příkaz opravit masku co nejdříve.

Tři tisíce let starý artefakt patří spolu s dalšími nalezenými předměty z hrobky mladého faraóna mezi nejvýznamnější káhirské památky. Maska měla být proto umístěna do konzervační laboratoře a restaurována. Místo toho byla ale rychle opravena a ihned navrácena na své místo v muzeu.

Jasně žlutá hmota

Jeden z restaurátorů muzea potvrdil, že na opravu bylo použito rychleschnoucí lepidlo. „Epoxidová pryskyřice vykazuje vysokou pojivou schopnost a používá se na kov nebo na dřevo, ale nemyslím si, že byla vhodná pro tak vzácný předmět, jakým je Tutanchamonova zlatá maska.“ Na ní je údajně v současné době znatelná mezera mezi bradou a vousy vyplněná „jasně žlutou hmotou“.

Tutanchamonova maska

Tutanchamonova maska

FOTO: Profimedia.cz

Další pracovník muzea uvedl, že kolega při opravě chtěl viditelné zbytky zaschlého lepidla odstranit špachtlí a masku přitom poškrábal. Že bylo na opravu použito lepidlo, potvrdil i ředitel muzea Mahmoud Al Hawagi. Dodal, že ministerstvo starožitnictví incident prošetřuje.

Restaurátoři potvrdili, že příkazy pro rychlou opravu přišly od vedení. Ale hovořili pod podmínkou anonymity kvůli obavám z odvetných opatření.

Turismus je pro Egypt klíčový

Egyptský turistický průmysl tvoří páteř místní ekonomiky a muzeum patří v Káhiře k nejnavštěvovanějším místům. V důsledku neklidné politické situace po revoluci v roce 2011 však počet zahraničních turistů v zemi výrazně poklesl. Modernizace muzeí a otevírání nových archeologických nalezišť je podle agentury Reuters součástí strategie egyptské vlády na oživení turismu.

Muzeum tvoří 107 sálů a bylo otevřeno v roce 1902. Je v něm umístěno 160 tisíc artefaktů. Tutanchamova pohřební maska byla objevena v roce 1922 ve faraónově téměř neporušeném hrobě, čímž se vyvolal celosvětový zájem o archeologii starověkého Egypta.

Faraón Tutanchamon vládl pravděpodobně ve 14. století před naším letopočtem a zemřel ve věku kolem 18 let.