Čínská filmografie bude dál prosperovat, ale musí dělat lepší filmy, tvrdí Entgroup. Už teď se totiž do země dostávají největší hollywoodské blockbustery a příliv dalších filmů ze Západu už nebude mít takový vliv, protože se údajně bude jednat o druhořadé zboží.

Už v roce 2012 Čína zvedla limit zahraničních filmů z 20 na 34 za rok. Ale i tento systém zřejmě skončí v letech 2017-2018 kvůli smlouvě, kterou Čína podepsala se Světovou obchodní organizací.

Nejúspěšnějším filmem roku 2014 byl v Číně americký akční trhák Transfomers: Age of Extinction s tržbami asi 320 miliónů dolarů, přesto domácí filmy představují 54,5 procent celkových tržeb. A jsou to značné tržby - loni trh vzrostl o 36 procent na 4,76 miliardy dolarů, zatímco americký trh mírně klesá.

Jim Parsons

Seriál Teorie velkého třesku byl na internetu zakázán.

FOTO: CBS

To ale neznamená, že by v zemi panovaly svobodné poměry, cenzura je pořád tvrdá. V dubnu 2014 čínské úřady nařídily v celé zemi internetovým streamingovým serverům stáhnout čtyři americké seriály.

Dva servery uvedly, že cenzoři nařídili stáhnout seriály Teorie velkého třesku, Dobrá manželka, Námořní vyšetřovací služba (NCIS) a Advokáti. Zatímco promítání zahraničních filmů v kinech a vysílání pořadů v televizi omezují vládní kvóty, streamingové servery měly relativní svobodu, dokud to cenzorům nezačalo vadit.

Čínský prezident Si Ťin-pching vzkázal v říjnu všem umělcům, že jejich práce má reprezentovat hodnoty socialismu a nemají se nechat zkazit penězi.
Umělci podle prezidenta nemají upřednostňovat komerční zisk na úkor uměleckých a morálních hodnot. Nesmějí se stát „otroky trhu“. Nemají se také nechat „svést na scestí v otázce, komu mají sloužit, jinak jejich práce bude postrádat elán“.

„Umělecká díla mají být jako sluneční svit z nebes a jarní vánek, který bude inspirovat mysl, zahřeje srdce, zkultivuje vkus a odstraní nežádoucí styly,” uvedl prezident na sympoziu v Pekingu, kde prý zasedli nejrenomovanější čínští umělci.