„Warren Clarke zemřel po krátké nemoci pokojně ve spánku. Rodině a blízkým bude chybět. Pro tuto chvíli vás žádáme, abyste v jejich smutku respektovali jejich soukromí,“ uvedl hercův agent.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Clarke se narodil v roce 1947 v Oldhamu. Po dokončení školy ve svých 15 letech se nejprve dal na novinařinu, než se přidal k amatérskému divadlu. Jeho kariéra ve filmu začala v šedesátých letech televizními seriály Softly, softly a The Avengers. V mnoha dalších se Clarke objevil i v následujících dekádách.

Kromě toho na počátku 70. let ztvárnil jednu z postav násilnického gangu ve slavné filmové verzi Mechanického pomeranče režiséra Stanleyho Kubricka.

Zleva Warren Clarke a Colin Buchanan jako Dalziel a Pascoe

Zleva Warren Clarke a Colin Buchanan jako Dalziel a Pascoe.

FOTO: Profimedia.cz

Role superintendanta Dalziela v seriálu BBC ale byla jeho nejslavnější. Seriálové zpracování románů Reginalda Hilla začala britská televize vysílat v roce 1996 a poslední díl byl natočen o jedenáct let později.

„Ten chlap je šovinistické pr..se. Správná noc je podle něj taková, během níž v hospodě vychlastá deset pint piva, zatímco na něj doma čeká večer v posteli zachumlaná žena s úsměvem na uvítanou,“ popsal Clarke svoji postavu rok po odvysílání prvního dílu. „Do hospody chodím rád, ale moje žena chodívá se mnou. Chlápci jako Dalziel vnímají ženy jen jako sexuální objekty,“ dodal.