Večer zahájila dvě hudební vystoupení, první obstarala vokální skupina 4TET a ve druhém se spojila zpěvačka Anna K se členy britské skupiny Reef.

Zpěvačka Marta Jandová předala Anděla zpěvákovi roku, kterým je letos Dan Bárta za album Maratonika. Porazil Matěje Rupperta a Vojtěcha Dyka. „Chtěl bych poděkovat svým nejbližším, chtěl bych poděkovat JAR, chtěl bych poděkovat klukům z kapely Illustratosphere,” poznamenal Bárta.

Video

Karel Gott získal zvláštní cenu pořadatelů

Zdroj: Novinky

Tomáš Klus předával Anděla za videoklip roku - tím je Up To Speed Now od Monkey Business. Frontman skupiny Matěj Ruppert uvedl, že by „chtěl poděkovat Zdeňkovi  (Suchému), který to natočil, Ivanu Trojanovi, který v tom nádherně hrál, a Kristýně Bokové, která v tom nádherně hrála.”

Bratři Orffové

Bratři Orffové

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Režisér vítězného klipu Up To Speed Now Zdeněk Suchý (vlevo) a frontman Monkey Business Matěj Ruppert

Režisér vítězného klipu Up To Speed Now Zdeněk Suchý (vlevo) a frontman Monkey Business Matěj Ruppert

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Cenu za videoklip roku předal Tomáš Klus (vpravo s moderátorkou Adélou Banášovou).

Cenu za videoklip roku předal Tomáš Klus (vpravo s moderátorkou Adélou Banášovou).

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Anděla za album roku získali Bratři Orffové s deskou Šero, porazili tak formace Ille i Mandrage. Současně se stali i skupinou roku. „My jsme to nečekali, tak jsme si nic nepřipravovali, prostě moc děkujeme,” řekli nováčci, kteří obdrželi svého prvního Anděla.

Objev roku vyhlásil Leoš Mareš oblečený jako vousatá zpěvačka z bizarní soutěže Eurovize. Stala se jím mladá zpěvačka Lenny, dcera Lenky Filipové. „Moc děkuju svému labelu a akademii za tuhle cenu a děkuju mámě, že mě uvedla do světa hudby s láskou,” zmínila Lenny, která za sebou nechala Ille i Never Sol.

Nejprodávanější deskou roku byl vyhlášen Český kalendář Michala Horáčka. „Všem, kteří jdete a poctivě si to koupíte - pomáháte muzikantům a toho si cením... udělili jste cenu projektu, který není popový, nechce ani bavit, ani těšit, chce nabídnout příležitost k rozhovoru a jestliže jste na tu komunikaci přistoupili, ze srdce vám děkuju,” řekl mimo jiné známý textař a básník.

Video

Michal Horáček dostal cenu za desku roku. Zdroj: Novinky.cz

Zpěvačkou roku je Lenka Dusilová, která se ceremonie nezúčastila kvůli péči o novorozené dítě. Ze záznamu řekla, že je jí líto, že tam nemůže být, a poděkovala své kapele Baromantika a svému labelu Supraphon. Porazila konkurentky Debbi a Never Sol.

Ewa Farna a Richard Krajčo

Ewa Farna a Richard Krajčo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Richard Krajčo

Richard Krajčo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Leoš Mareš jako vousatá zpěvačka

Leoš Mareš jako vousatá zpěvačka

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zpěvačka Lenny

Zpěvačka Lenny

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Textař a básník Michal Horáček

Textař a básník Michal Horáček

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Karel Gott

Karel Gott

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Anděl za skladbu roku Cesta patří kapele Kryštof a Tomáši Klusovi, kteří zvítězili nad písněmi Holka ve tvý skříni (Ille) a Siluety (Mandrage).

„Moc děkujeme za to, že jsme tady tak trochu nedopatřením, protože jsme nevydali album v roce 2013, Cesta vyšla v roce 2012, ale do nominací se dostala, tak moc děkujem,” řekl frontman Kryštofa Richard Krajčo, který také zmínil, že právě natáčí nové album a opět spolupracuje s americkými producenty.

Zvláštní cenu pořadatelů dostal Karel Gott, který zmínil, že „ceny sleduje 23 let a zatím neměl moc štěstí”. Všechny ale ubezpečil, že i když tuto cenu většinou dostávají zpěváci, kteří oznámí, že končí, on sám se do důchodu nechystá: „Tento rok vydávám nové album a nové DVD”.

PŘEHLED OCENĚNÝCH:

SKUPINA
Bratři Orffové
ZPĚVÁK
Dan Bárta
ZPĚVAČKA
Lenka Dusilová
OBJEV
Lenny
ALBUM
Šero - Bratři Orffové
SKLADBA
Cesta - Kryštof a Tomáš Klus
VIDEOKLIP
Up To Speed Now - Monkey Business
SÍŇ SLÁVY
Petr Hapka

Do Síně slávy vstoupil Petr Hapka. Cenu převzala dcera Petra Hapková a řekla: „Táta je štastnej a poctěnej, říkal, že lepší dárek k narozeninám dosud nedostal.”

V průběhu přímého přenosu zazpívali i Mandrage, Never Sol, Debbi, Lenny, Dan Bárta, Ewa Farna a Bratři Orffové.

Hudební Ceny Anděl se začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla.