Obecně vzato mají největší šanci filmy natočené podle skutečných osob a událostí. Jako by autorům docházela fantazie, „pravdivé historky“ dnes letí a mezi nominovanými za nejlepší film vedou prim. 12 let v řetězech, Kapitán Phillips, Klub poslední naděje, Philomena, Špinavý trik i Vlk z Wall Street vycházejí z reálných podkladů, pouze Gravitace a Ona jsou sci-fi a Nebraska fiktivní romantický příběh.

Nejvíc, deset, nominací mají Gravitace a Špinavý trik, jenže to vůbec nic neznamená. Zrovna loni jich měl Lincoln dvanáct a nakonec dostal jen dvě sošky. Letos se z devíti nominovaných dává hodně šancí Klubu poslední naděje. Téma nemocných AIDS neztrácí bohužel na aktuálnosti, drama je dobře napsané i režírované, hlavní postava je člověk nejednoznačný, působivě zahraný.

Filmové premiéry

Vlk z Wall Street

FOTO: Bontonfilm

Z diváckého hlediska, které se v USA počítá určitě víc než třeba u nás, má ovšem širší záběr Vlk z Wall Street. Gangsterské téma ve finančním světě sice rozhodně není nové, natož objevné, ale film vzbudil bouřlivé reakce potrefených hus, a hlavně – je brilantně natočený včetně toho, že Scorsese skvěle obsadil nejen svého miláčka DiCapria, ale dokázal jeho i ostatní režírovat tak, že Leo ční jen jako první houslista skvělého orchestru.

Matthew McConnaughey v hlavní roli Klubu poslední naděje.

Matthew McConaughey v hlavní roli Klubu poslední naděje

FOTO: Bontonfilm

Lze jen doufat, že akademie nepodlehne traumatu otrokářství na americkém Jihu. Filmu 12 let v řetězech by mělo bohatě stačit, že se dostal do nominací.

Leonardo počtvrté

Výtečných mužských hereckých výkonů bylo loni hodně, takže se v nominacích nedostalo ani na Toma Hankse a Roberta Redforda, byť jsou ve svých „mořských“ rolích Kapitán Phillips a Vše je ztraceno obdivuhodní.

Kapitán chladně zvládá situaci. Hlavně nestřílet.

Tom Hanks (Kapitán Phillips)

FOTO: Falcon

Nejvíc si určitě brousí zuby Leonardo DiCaprio, a budiž řečeno, že by si Oscara i s ohledem na již tři neproměněné nominace (Co žere Gilberta Grapea, Letec a Krvavý diamant) i za další výkony z posledních let zasloužil.

Jenže je tu Matthew McConaughey v Klubu poslední naděje, což je výkon bezchybný včetně náročné přípravy. Mnoho akademiků jistě dojal Bruce Dern v dojáku Alexandra Paynea Nebraska, jiné zase Chiwetel Ejiofor jako otrok v řetězech. A kdyby došlo na Christiana Balea za Špinavý trik, asi by to bylo překvapení, ale že by hrál slabě, říci nelze.

Cate Blanchettová ve filmu Jasmíniny slzy

Cate Blanchettová ve filmu Jasmíniny slzy

FOTO: Bioscop

U žen to bude neméně napínavé. Meryl Streepová by čtvrtým Oscarem vyrovnala dosavadní rekord Katharine Hepburnové. Jsou tu ale i Sandra Bullocková, která překvapila strhujícím výkonem v Gravitaci, Judi Denchová, báječná ve Philomeně, stejně jako Cate Blanchettová v Jasmíniných slzách. A Amy Adamsová ze Špinavého triku je na tom podobně jako Christian Bale – hraje výborně, jen ve slabším filmu.