Hlavní hrdinové novely, sourozenci Frank a Cee, trpí rasovou segregací. On nedojde uznání své země ani poté, co se vrátí z války v Koreji, ona je zmrzačena pokusy šíleného lékaře.

Oba zoufale touží po teplém, útulném místě, které by mohli nazývat domovem. Ten ovšem nenacházejí v Americe, ve svých bydlištích, a dokonce ani ve vzpomínkách na dětství, kdy byli vychováváni nekompromisní babičkou. Potácejí se v nepřehledném, nepřátelském světě, který je tvrdě tlačí na okraj společnosti.

Frank sice nasazoval krk za svou zemi, ale po návratu zjišťuje, že se jeho postavení nezměnilo ani s puncem válečného veterána. Vojáci z druhé světové války vidí korejský konflikt jako nepodstatnou rozmíšku. Frank tam však zažil událost, která převrátila jeho život naruby a s níž se nedokáže vyrovnat ani dlouho po návratu.

Jeho sestra, zaměstnaná u lékaře posedlého šlechtěním lidí, na tom není o nic lépe. Z původně důstojného pracovního místa se totiž vyklube děsivá laboratoř muže, který v ní nevidí nic jiného než zajímavý biologický materiál. Takto zneužitá se později Cee léčí mezi staršími ženami. Ty ji od začátku odmítají litovat – sice nebude schopna mít děti, ale tak snad může dělat v životě něco jiného, ne?

Stejně tak Morrisonová odmítá litovat své postavy. Jiný spisovatel by z podobného příběhu asi vytvořil obžalobu společnosti, ale Morrisonová vidí překážky v životě hrdinů jako příležitosti.

Novelu Domov napsala poté, co zemřel jeden z jejích synů. V rozhovorech pak vysvětlovala, že soucit není to, co truchlícímu prospěje. Cee i Frank by o něj možná stáli, ale až díky přímočaré praktičnosti lidí, kteří je obklopují, se dokážou posunout dál.

Toni Morrisonová: Domov
Odeon, překlad Zuzana Mayerová, 123 stran, 229 korun.

Celkové hodnocení: 70%