Kluci nedohlédnou ani za předpokládaný „kobereček“ v ředitelně, nutný k dosažení plánovaného cíle – přeložení „úchyla“ někam k holkám, natož aby si uměli v živých barvách představit, jakou atmosféru jejich obvinění rozpoutá doma a ve škole, anebo jaký kolotoč výslechů je čeká.

O domýšlení důsledků pro oběť ani nemluvě – z té je pro okolí viník, i když rázný učitel nevypadá na to, že by se jen tak lehce vzdal.

K plusům filmu patří herecké výkony, včetně dětských, co tu však chybí, je věrohodnější a silnější motivace spiklenců. Přestože dětská zášť může vyrůst – viděno dospělýma očima – i z pouhých maličkostí, tady nejde o děti sedmi až osmileté, ale puberťáky, kterým je v případě konfliktu bližší drzost a drobné naschvály – tedy už jistý odstup, který zabrání realizaci kdejaké dětské fantazie o pomstě.

Vyloženě o scenáristické přání pak jde ve chvíli, kdy prozře a cestou na svůj první horský vrchol „dozraje“ právě iniciátor celé akce, jehož motivace k odklizení učitele byla nejslabší a nejméně věrohodná.

Celkové hodnocení 60 %