Čech byl na začátku března převezen do nemocnice v Motole s těžkým zápalem plic, podle některých informací trpěl tzv. Lynchovým syndromem, on sám se k tomu ale nechtěl vyjadřovat. Při této dědičné nemoci se v těle tvoří nádory a může propuknout rakovina.

Vladimír Čech na snímku z roku 2004

Vladimír Čech na snímku z roku 2004

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Herec a moderátor se stal populárním jako charismatický průvodce televizní soutěží Chcete být milionářem?, kterou v letech  2000-2005 vysílala TV Nova. Čech ji moderoval do roku 2003. V letech 2001 až 2003 získal třikrát za sebou cenu v anketě Týtý jako nejoblíbenější moderátor.

Prošel mnoha seriály

Byl také známým televizním hercem. Příznivci seriálů si možná vzpomenou na jeho role v sériích Vyprávěj, Ordinace v růžové zahradě, Rodinná pouta nebo Na lavici obžalovaných justice. Uváděl seriál Na vrcholky hor a namluvil i kreslenou postavu kocoura Garfielda.

Video

Vladimír Čech uvádí soutěž Chcete být milionářem

Objevil se ve filmech Nebe, peklo, ráj, Oběti a vrazi a Vzkříšení. Velkou zásadní roli však na stříbrném plátně nedostal.

Naposledy měl spolupracovat na seriálu Stopy života, který se ještě nikde nevysílal. Natáčí se podle scénáře Jana Cimického a první díl vypráví o mladé slovenské dívce, která se rozhodne začít svoji pracovní kariéru v Čechách.

Vladimír Čech na snímku z února 2011

Vladimír Čech na snímku z února 2011

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Kromě hraní namluvil i několik audioknih, např. Sherlocka Holmese či Deset malých černoušků. Podílel se na audio povídkách od Edgara Allana Poea. Jednou zkusil natočit i hudební album, které se nesetkalo s velkým ohlasem.

Čech se narodil v roce 1951 v Praze, vystudoval DAMU. Hrál v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v divadle v Českém Těšíně, Opavě a v Divadle Rokoko. Po roce 1989 se angažoval v politice, v letech 1990-1992 byl poslancem České národní rady. Byl vášnivým hráčem minigolfu a basketbalu.

Poslední rozloučení s Vladimírem Čechem proběhne ve středu 27. března v Divadle ABC.

 Lynchův syndrom
Je dědičné onemocnění, kvůli němuž se v těle od mládí mohou tvořit nádory, především v tlustém a tenkém střevě, mohou však být i na játrech či v žaludku. Pokud člověk syndrom má, je u něj vysoká, až 70procentní pravděpodobnost, že onemocní karcinomem tlustého střeva. Jde o mutaci genů, které jsou zodpovědné za nápravy chyb v DNA. Buňky, které jsou takto „neopravené“, protože příslušné geny nefungují, se hromadí a může vzniknout nádorové bujení.