Pořadatelé se tentokrát snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Vymezování vůči odlišnostem se podle nich jakoby začíná stávat normou a šíří ji prý i politické špičky.

Organizátoři poukazují třeba na nedávnou vyhrocenou prezidentskou kampaň v Česku. Za motto vybrali větu "Bojíte se snášet?" Podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové není ale potřeba se bát, protože respektem a otevřeností není co ztratit.

Slavnostní zahájení se odehraje v pondělí večer v kinech Světozor a Lucerna. Publikum tu uvidí dokument Statečná srdce. Režisérka Kari Anne Moe v něm původně chtěla popsat podstatu politické scény v Norsku. Do příběhu čtveřice studentů ale v létě 2011 vstoupil Anders Breivik, který na ostrově Utøya povraždil desítky mladých lidí. Jeho řádění těsně unikla jedna z hrdinek. S hrozným zážitkem se vyrovnává ona i celé Norsko.

V pondělí večer se budou také udělovat ceny Homo Homini, které předává společnost Člověk v tísni. Získávají je osobnosti, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv a demokracie. Ceremoniál se koná v Pražské křižovatce.