"Být v tomto svazku je pro město výhodné. To, že město dosud některé výhody nevyužívalo, neznamená, že sdružení nefunguje," řekl opoziční zastupitel Martin Ander (SZ). Zmínil například možnost bezplatné účasti a propagace na veletrzích cestovního ruchu. Podobně hovořili také zástupci TOP 09KDU-ČSL.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) však nemá členství ve svazku prakticky žádný efekt. "Nechci házet 150 000 korun do kanálu. Pro mě jsou to vyhozené peníze," uvedl Onderka. Sdružení podle něj nemá nic společného s Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). "Takové sdružení si může založit každý," řekl primátor.

České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst, na jejichž území se nachází památka zapsaná na seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Z českých míst zapsaných na seznamu dosud chyběla ve svazku jen Praha, podle dostupných informací však už projevila zájem o vstup. České dědictví UNESCO chce být podle svého webu jakousi "lobby skupinou", která bude hájit zájmy členských měst. Dalším cílem je společná propagace, osvěta a vzdělávání.

Brno získalo místo na seznamu UNESCO díky vile Tugendhat v Černých Polích. Ke světovému dědictví patří také památky v Praze, Českém Krumlově, Holašovicích, Kroměříži, Kutné Hoře, Litomyšli, Olomouci, Telči, Třebíči a Žďáru nad Sázavou. Na seznamu je i Lednicko-valtický areál.