Podle dramaturga Zdeňka Blahy se diváci mohou v sekci Národní liga opět těšit na výběr evropských filmů z aktuálních kandidátů na oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film. Přehlídka nabídne i sekci se snímky nominovanými na cenu Evropského parlamentu - LUX Prize a také sekci věnovanou aktuálnímu tématu Evropské komise, jímž je pro letošní rok aktivní přístup ke stáří a stárnutí.

"Chybět nebude ani v loňském roce představená hudební sekce Film&Music přinášející evropské hudební filmy, a to nejen dokumentární," dodal Blaha.

Zahajovací snímek bude Královská aféra

Zahajovacím snímkem Dnů evropského filmu bude koprodukční historický film Královská aféra, který se právě uchází o Zlatého lva pro nejlepší film na festivalu Berlinale.

Dny evropského filmu nabídnou novou zvláštní sekci s filmovými projekty. Bude to deset snímků z let 2002 až 2011.

"Letos uplyne deset let od vstupu České republiky do tohoto programu, který podporuje nejen vznik nových evropských filmů, ale i jejich distribuci a uvádění v kinech. Diváci tak budou moci znovu vidět filmy, které už v kinech nejsou - například snímek Manderlay Larse von Triera nebo Muže bez minulosti Akiho Kaurismäkiho," podotkla ředitelka programu v České republice Daniela Staníková.