Za kolekci získala tři ceny Grammy a mohla se radovat i z toho, že byla nejprodávanější v roce 2008. Kapela dodnes celkově prodala na čtyřicet miliónů alb a je v pozici, kdy se od ní neočekávají stylové experimenty, nýbrž příjemné melodie a hity.

Před pár týdny řekl zpěvák a kytarista Chris Martin, že Coldplay zatím nenatočili nejzásadnější album kariéry, a tak si troufá doufat, že jím bude novinka Mylo Xyloto (čtěte Majlou Zajletou). Postavil tím sebe i kapelu do nepříjemné situace. Od kolekce, která se na trhu objevila v pondělí, se čekalo zásadní dílo.

„Zabýval jsem se v posledních měsících silou takových desek, jakými jsou Darkness on The Edge Of Town od Bruce Springsteena, Blonde On Blonde od Boba Dylana, Sgt. Peppers’s Lonely Hearts Club Band od Beatles a podobnými. Kladl jsem si otázku, jestli jsme také schopni přinést tak zásadní kolekci, aby si o ní vyprávěl celý svět. Odpovědí by měla být Mylo Xyloto,“ vysvětlil Martin.

Chtějí hudbou posunovat a proměňovat

Coldplay je kapela dravého jednadvacátého století, která má ambice století dvacátého. Chce hudbu posunovat a proměňovat. Pobyt na předních příčkách hitparád chápe jako normální a ví, že ve své silné pozici může dělat cokoli. I proto přizvala do písničky Princess Of China, duetu s Martinem, zpěvačku Rihannu.

„Jako tvůrce už nemám co ztratit. Hledám tedy nové způsoby vyjadřování, nový zvuk. Coldplay si mohou dovolit nahrát album podle svého gusta, žádné ústupky, žádné kompromisy. Nemusíme se bát spojovat s různými styly, které by mohly vedle naší hudby vypadat divně. Všechno je dovoleno, duet s Rihannou je důkazem,“ vysvětlil Martin.

Jednou z největších ambicí Coldplay bylo nahrát koncepční album. Mylo Xyloto jím je, byť vlastně napůl. Je konstruováno jako milostný příběh z bídného městského prostředí, současně to však nijak zvlášť nehlásá, neboť v těchto dobách bývají koncepční alba předurčena k nižším prodejům. Práce na Mylo Xyloto trvaly osmnáct měsíců. Kytarista Jonny Buckland je nazývá destilátem dvou plánovaných alb – akustického a elektrického.

Celek je spojován i s jakýmsi nedokončeným filmovým projektem, k němuž některé skladby původně vznikaly. I proto je na albu mezi některými písněmi pár předělů, které mu dodávají na vzletné atmosféře.

Finále desky je filmové cíleně. Chris Martin přiznal, že si v kapele přáli napsat závěrečnou skladbu v tomto duchu a kompozice Up With The Birds mu prý odpovídá.

Sousloví Mylo Xyloto Martin vysvětluje, jak se mu zrovna zlíbí. Listu New York Times řekl: „Muzika přichází z místa, které neznáme. Přechází přes prsty nohou i rukou. Přemýšleli jsme o tom, co by bylo, kdybychom měli hudební xylopalce. A mylo? Dohromady je to prostě skvělý název.“

V jiném rozhovoru ale tvrdí, že hlavními hrdiny alba jsou chlapec Mylo a dívka Xyloto. Setkali se v gangu The Lost Boys, o němž je písnička Charlie Brown, a zahořela v nich láska. Toto vysvětlení pro název desky je jistě přijatelnější a pravděpodobnější.