Ministr kultury Jiří Besser předával cenu Zdeňku Svěrákovi za více než minutu trvajícího potlesku ve stoje.

„Děkuji své ženě, že mi byla při mé tvorbě oporou a inspirací, děkuji české filmové a televizní akademii za to, že mě uznali za hodného takového ocenění. Pokládám to za vyznamenání cechovní a akademii moc děkuju. Jestli jsem do filmu něco dobrého přinesl, tak myslím, že to byl humor, a ten humor jsme pěstovali s Ladislavem Smoljakem. Chtěl bych tedy poděkovat Ladislavu Smoljakovi,“ řekl Svěrák.

Dále poděkoval i režisérům, dramaturgovi Václavu Šaškovi, ministrovi kultury a všem divákům.

Jako první byl vyhlášen divácky nejúspěšnější film roku (Ženy v pokušení). Českého lva za zvuk si odnesli Pavel Rejholec, Juraj Mravec a Jakub Čech (Kuky se vrací), za nejlepší výtvarný počin Jan Švankmajer (Přežít svůj život), za střih Alois Fišárek (Kuky se vrací).

Zuzana Bydžovská zvítězila v kategorii herečka v hlavní roli

Zuzana Bydžovská zvítězila v kategorii herečka v hlavní roli

FOTO: Petr Horník, Právo

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Eliška Balzerová (Ženy v pokušení). Poděkovala kolegům z divadla, kteří si s ní vyměnili představení, režisérovi Jiřímu Vejdělkovi i manželovi. Nejlepším hercem ve vedlejší roli je Vladimír Dlouhý (Kajínek), který se ceremoniálu nedožil. Cenu převzal jeho bratr Michal.

Ondřej Malý na Českém lvu.

Ondřej Malý na Českém lvu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Za hudbu byl letos oceněn Michal Novinski (Kuky se vrací), za kameru Jaromír Kačer (Pouta) a nejlepším dokumentem se stala Katka režisérky Heleny Třeštíkové. Ta poděkovala své rodině a producentům a zmínila, že film točila 14 let. "Časosběrný dokument je v pravém slova smyslu sázka na nejistotu," dodala.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Vladimír Dlouhý (Kajínek), který se ceremoniálu nedožil. Cenu převzal jeho bratr Michal.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Vladimír Dlouhý (Kajínek), který se ceremoniálu nedožil. Cenu převzal jeho bratr Michal.

FOTO: Petr Horník, Právo

Nejzdařilejší scénář roku se jmenuje Pouta a napsal ho Ondřej Štindl. Nejlepší herečkou v hlavní roli je podle akademie Zuzana Bydžovská (Mamas and Papas) a nejlepším hercem Ondřej Malý (Pouta).

"Já děkuju za tu příležitost, děkuju celýmu štábu, bylo to fakt krásný natáčení," řekl Malý.

Českého lva za režii získal Radim Špaček (Pouta). Převzal ho s jedinou větou: "Je to dobrý pocit a já ho přeju všem, kteří ještě neměli to štěstí."

Režisérem roku se stal Radim Špaček za film Pouta.

Režisérem roku se stal Radim Špaček za film Pouta.

FOTO: Petr Horník, Právo

Nejlepším filmem roku bylo vyhlášeno drama Pouta. Odehrává se v Československu roku 1982. Příslušník STB Antonín v něm chce prázdnotu svého života zaplnit získáním mladé dívky, která ale nemá nejmenší zájem. Jeho nesmyslná snaha získat ji pro sebe ho obrací nejen proti tradičním nepřátelům režimu, ale i proti vlastním lidem.

Eliška Balzerová, Zdeněk Svěrák a moderátor letošních Českých lvů jan Budař.

Eliška Balzerová, Zdeněk Svěrák a moderátor letošních Českých lvů jan Budař.

FOTO: Petr Horník, Právo