Ostravský prozaik tak román dokončil krátce před svou smrtí. Zemřel nečekaně ve stejný den, kdy před šesti lety zesnul jeho otec.

Otevřený konec i začátek

Čerstvě vydaný román, který byl ve čtvrtek 1. července pokřtěn v Ostravě, má otevřený konec a do jisté míry i začátek. "Má neobvyklou, jakoby tekutou kompozici. Vše se má slít dohromady. Není důležité, kdo s kým mluví. Důležitější je, že někdo mluví mimořádně naléhavě o mimořádně zásadních věcech," uvedl Hruška.

Se ztrátou blízkého člověka se postavy Balabánova románu snaží vyrovnat po svém. Jejich přístupy ke smrti do sebe narážejí, ale i zapadají. "Vznikl tak zvláštní mnohohlav, který je určitým soubojem živých s faktem smrti," řekl Hruška.

Na knize spolupracoval s Balabánem stejně jako u předchozích knih, jejichž rukopisy připomínkoval. Rukopis Zeptej se táty dostal od svého přítele loni v prosinci. "Tři měsíce jsme se scházeli, seděli nad každou větou a přetahovali se o ni. Dva dny před jeho smrtí jsme si domluvili schůzku, abychom už jen formálně pročetli dokončený román. K tomu už nedošlo," dodal Hruška.

Měsíc autorského čtení

Křtem posledního Balabánova románu v kulturním klubu Stará Aréna začal literární festival Měsíc autorského čtení, který se letos uskuteční v Brně a poprvé v Ostravě v souvislosti s její kandidaturou na evropské město kultury 2015. Jeho organizátoři pojali letošní 11. ročník právě jako poctu Balabánovi, který se měl festivalu zúčastnit.