"Když se Supraphon obrátil na plzeňský ústav, dozvěděli se jeho zástupci prostřednictvím právničky Eleny Hornové, že si dědicové autorských práv Josefa Skupy nepřejí, abychom jeho nahrávky zařadili do chystané kompilace k oslavám 80. výročí divadla Spejbla a Hurvínka," řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.

"Jako město jsme ochotni se domluvit, aby na CD vyšla i část týkající se nahrávek Josefa Skupy. Ale nikoliv ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka a s Helenou Štáchovou," uvedla Krejsová. Za důvod označila dlouholetý spor.

Ústav se totiž jako Skupův dědic přes osm let s ředitelkou divadla soudil o autorství Spejbla a Hurvínka. Předloni tento spor prohrál. Nejvyšší soud tehdy potvrdil rozsudek pražského vrchního soudu, že práva na obě loutky patří Štáchové.

Soubor archivních materiálů bude ochuzen

Osmdesát let od chvíle, kdy se pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka stalo první loutkovou profesionální scénou v Česku, připomenou v roce 2010 nově vydané archivní nahrávky, trojrozměrně natočený záznam divadelního představení distribuovaný do digitálních kin po celé republice i reprezentativní publikace.

S brněnským nakladatelstvím Cpress vyjde k výročí encyklopedie Spejbl a Hurvínek na nitkách osudu. Autorka Denisa Kirschnerová ji doplní historickými i současnými fotografiemi a dokumenty, které zmapují éru divadla. Její součástí budou ukázky z her a DVD s neznámými filmy se Spejblem a Hurvínkem od Jiřího Trnky a Břetislava Pojara. V příloze bude CD s úryvky z nahrávek všech tří interpretů a interpretek Hurvínka, Spejbla a Máničky. Umožní srovnat jednotlivé spíkry i vývoj charakteru a humoru loutek.

Po zákazu Plzeňských tak Josefa skupu zřejmě připomenou jen ty nahrávky, jichž není autorem. Z knihy zmizí Skupovy ilustrace, zajímavá korespondence mezi ním a Karlem Čapkem, jeho dada básně a ukázky dialogů.

"Vše se tedy dá zachránit a naše projekty to neohrozí. Pohled na historii divadla však bude omezen," řekla Helena Štáchová.

Spejblovi bude už 90

Upozornila, že jubileí bude v příštím roce podstatně více. Spejbl oslaví devadesátiny (Hurvínek je o šest let mladší) a kamarádka Mánička a pes Žeryk budou mít na nitích osm křížků. Uplyne 65 let od chvíle, kdy se divadlo přestěhovalo z Plzně do Prahy. Nejprve na Vinohrady a pak do Dejvic, kde oslaví deset let působení - vrátí se tam po rekonstrukci budovy.

"V opraveném divadle otevřeme muzeum loutek. Zahájíme 1. dubna unikátním projektem, kdy bude ve všech digitálních kinech po republice uveden film se Spejblem a Hurvínkem. Jedinečný má být tím, že půjde přenos divadelního představení, navíc prostřednictvím technologie 3D," dodala ředitelka. Diváky zároveň pozve na chystaný celovečerní snímek se Spejblem a Hurvínkem, který by měl mít premiéru do tří let.