Město zároveň žádá na stavbu asi stomiliónovou evropskou dotaci. Částka podle Onderky odpovídá zhruba dvěma třetinám nákladů. Ministr kultury Václav Riedlbauch prý tento týden při návštěvě Brna řekl, že žádost je dobře připravená.

Radní tak věří, že město peníze získá. Pro případ, že by se tak nestalo, jsou na zrestaurování vily vyčleněny peníze v rozpočtu na rok 2010. Zastupitelé ho schválili tento týden.

Kulturní dědictví UNESCO

Památková obnova vily Tugendhat se připravuje léta. Vše zbrzdily spory projektantů kolem plánování restaurování, o věci několikrát protichůdně rozhodovaly soudy i antimonopolní úřad.

Spory mezi skupinami architektů dodnes neutichly, radní se proto obávají, aby jich část nechtěla brzdit i aktuální výběrové řízení. Radnici proto s tendrem administrativně pomáhá právní kancelář.

Vila je od roku 2001 zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO a o nutném restaurování se mluví od té doby. Letos památkáři dali městu termíny, v kterých musí jednotlivé části vily, které jsou v havarijním stavu, opravit. První z nich mají být v pořádku příští rok. Podle městského vedení snad památkáři k sankcím nesáhnou, když uvidí pokroky.