Lorenzo Carcaterra: Spáči    Silný, strhující příběh o čtyřech kamarádech, kteří se kvůli mladické nerozvážnosti ocitají v nápravném zařízení, kde jsou krutě mučeni a zneužíváni sadistickými dozorci.

Thomas, John, Michael a Lorenzo nejsou žádní andílci, ale osud je k nim nepřiměřeně krutý. Po přestálém utrpení v nápravném zařízení už chlapci zdaleka nejsou těmi bystrými a veselými dětmi jako před nástupem trestu. Jejich životní cesty se rozejdou, ale přátelství přetrvává. Dva z nich se vydají správným směrem, dva uvíznou v nemilosrdné pasti zločinu…

Nakladatelství XYZ, překlad Dalibor Míček, 376 str., váz., 269 Kč

 

 

David Lodge: Nejtišší trest    Román Nejtišší trest britského romanopisce Davida Lodge je příběh profesora literatury Desmonda Batese, který se nechal předčasně penzionovat.

Zatímco mladší manželka prožívá ohromný kariérní úspěch, Desmond se pozvolna propadá do samoty, kterou provází i nastupující hluchota. Neustále se stává, že přeslechne, co mu jeho protějšek sděluje a často odpovídá na úplně jiné otázky, než které byly položeny. Z tohoto základního rámce pak vyplývá tragikomičnost situací, do nichž se Desmond dostává a kouzelným způsobem také „vykroutí".

Mladá fronta, překlad Richard Podaný, 376 str., váz., 299 Kč

 

 

Zdeněk K. Slabý: Pohádkový detektiv    Knížka, kdy čtenář luští záhady společně s hlavním hrdinou. Břetislav Hostivít je detektiv každým coulem. Umí se rychle rozhodnout a pronásleduje zločince až na kraj světa. Seznámí nás nejen s Čapím Nůskem, v němž žije, ale i s Devaterníkem. On je totiž detektivem v pohádkovém světě, takže řeší záhady a zločiny mezi vílami, černokněžníky, čarodějnicemi, ale bojuje také s draky i podzemními bytostmi.

Albatros Media, 168 str., váz., 199 Kč

 

 

Rjú Murakami: Čáry    Rjú Murakami se českému čtenáři poprvé představil v roce 2008 psychologickým thrillerem V polévce miso. Také děj jeho románu Čáry se odehrává v současném nočním Tokiu a nepostrádá sžíravou kritiku dnešní japonské konzumní společnosti, scény plné brutálního násilí a sexu, ale také úvahy o lidské osamělosti, lásce  a přátelství.

Lidé trýznící i trýznění, ponižující i ponižovaní, dívky pracující v sexuálním průmyslu, podivín vyprávějící nočním zákazníkům v obchodu fantastické lži, žena vidící a slyšící signály přenášené kabely, career woman snažící se zbavit těla své oběti, dívka telefonující neznámým lidem, to jsou hrdinové Murakamiho románu.

Argo, překlad Jan Levora, 184 str., váz., 198 Kč

 

 

L. J. Smithová: Upíří deníky - Probuzení    Hororová série Upíří deníky představuje bratry Damona a Stefana Salvatore, kteří se bezhlavě zamilovali do krásné mladé upírky Katherine. Jejich nesmiřitelný souboj o Katherininu přízeň však vedl k její smrti…

Po několika staletích se má boj Damona a Stefana opakovat. V malém americkém městě se seznámí s krásnou a chlapci obletovanou studentkou Elen, jejíž podobnost s Katherine je neuvěřitelná...

Fragment, překlad Lucie Schürerová, 248 str., váz., 199 Kč