"Limity jsou strašně nízké. Předpokládáme, že byly překročeny. U open-air koncertů to ani jinak nejde," řekla Stašková. Výše pokuty bude záležet na naměřených hodnotách, obvykle podle hygieničky dává úřad trest ve výši 300 000 až 500 000 korun.

Potrestat se nyní pražská hygienická stanice chystá také pořadatele pražského červencového koncertu Depeche Mode, při jejich vystoupení v Edenu kontroloři naměřili hluk kolem 60 decibelů.

Pokud někdo porušuje zákon opakovaně, může úřad uložit vyšší pokutu. Aby se agentury pořádající koncerty tomuto nebezpečí vyhnuly, mění podle Staškové každý rok právní identitu.

Zákon je podle hygieničky nesmyslně přísný

Limity, které stanoví zákon, považuje Stašková za příliš nízké. Přes den by hluk neměl být vyšší než 45 decibelů, po 22:00 pak 35 decibelů. Což je podle ní hlasitý zpěv ptáků. "Je to nesmyslně zatěžující. Výsledkem je, že pokutu uložíme pokaždé," podotkla.

Systém by podle ní měla změnit novela zákona o veřejném zdraví. Povolování koncertů by poté záleželo za předem daných pravidel na obci, na niž by se mohli obracet nespokojení obyvatelé, které by hudební produkce rušila.

Hlučnosti koncertu Madonny se obávali také obyvatelé Chodova, kde se koncert konal. Sepsali proto protestní petici. Podle jednoho z jejích organizátorů Jiřího Štylera byl ale v době koncertu na Chodově klid. "Na Chodově nic nebylo slyšet, Šeberov si to ale užil," řekl Štyler. Postěžoval si ale na policejní vrtulník, který prý přiletěl několik minut po koncertu a létal asi 20 minut nad dálnicí.

Kromě hygienické stanice na místě měřila hlučnost i radnice Prahy 11. Podle mluvčí Andrey Wolfové naměřili největší hluk za dálnicí, a to 62 decibelů. V oblasti starého Chodova, kde se lidé nejvíce nepořádku obávali, přístroj ukázal hodnotu 42 decibelů.