Bolek a Lolek ze Studia kreslených filmů ve městě Bielsko-Biala, které se nachází mezi jihopolskými Katovicemi a hranicemi s Českou republikou, se poprvé objevili na obrazovkách v roce 1963 v díle nazvaném Kuš. "Soutěž o kreslený seriál pro děti vyhlásila televize, Bolek a Lolek vyhráli bez většího nadšení. Myslelo se, že bude jedna série a dost, ale dětem se příběhy zalíbily, a tak nakonec vzniklo okolo 200 dílů a dva krátkometrážní filmy," přiblížil ČTK Mieczyslaw Wazny, jenž ve studiu pracuje přes 30 let.

Na obrazovkách se pak vyšší a štíhlejší Bolek v červených kraťasech a žlutém tričku a menší a silnější Lolek ve fialových kalhotách se šlemi a bílým tričkem ukazovali 23 let. Na prosbu děvčat, která psala do televize, že nemají svojí hrdinku, přibyla ke dvěma chlapcům v roce 1973 Tola.

Výroba jednoho dílu trvala půl roku. Protože televize tlačila na autory, aby dílů rychle přibývalo, scénáře začalo psát několik lidí, více lidí také kreslilo a režírovalo. Původní smlouvy se ztratily, a tak vznikl spor o autorství, který trval téměř 30 let. Soud v roce 2004 definitivně určil, že nápad se zrodil v hlavě Nehrebeckého, který byl také jedním ze tří prvních kreslířů. Dalšími byli Alfred Ledwig a Leszek Lorek.

Do SSSR nepřijeli


Seriál se promítal ve 48 zemích. Zvláštností bylo to, že ačkoliv Bolek a Lolek cestovali po celém světě, nikdy nebyli v Sovětském svazu. "Autoři si totiž nedokázali představit, že by se hrdinové bez ochrany a dozoru milicionářů mohli pohybovat po Rudém náměstí," vysvětlil Wazny. Kluci nebyli ani v tehdejším Československu, nezrealizovaný zůstal scénář, kdy přijíždějí na koňské dostihy do Pardubic.

S koncem seriálu výroba animovaných filmů v Bielsko-Bialej neskončila. Ve studiu vznikl například Slavný lovec Pampaliny, kterého znaly i české děti, Rexík, Scény ze života draků, Mezi námi čápy a další.

V současnosti filmaři dokončují celovečerní kreslený film Koperníkova hvězda, který vypráví o životě slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka. Ve filmu jsou prvky melodramatu, komedie i dramatu. Na obrázcích pracovalo 60 umělců, a to polských, českých i slovenských. Animace také využívá moderní techniku.

Koperníkova hvězda je největší produkcí tohoto typu v polské kinematografii. Náklady jsou kolem šest miliónů zlotých (39 milionů korun). Autoři doufají, že celovečerní pohádka se stane stejně slavnou jako Bolek a Lolek.