Festival nabízí možnost seberealizace lidem z handicapem, neboť jim dává prostor k původní filmařské tvorbě. Podobný festival podle organizátorů ve světě není. "Podle našich informací neexistuje nejen v Evropě, ale ani nikde ve světě," řekl prezident festivalu David Sychra, podle něhož mají ohlasy dokonce i z Tokia.

Kladně podle druhého prezidenta festivalu Patrika Henela reaguje odborná veřejnost i handicapovaní herci. "Ve filmu se vidí, mohou se hodnotit a být na sebe pyšní. Film sám o sobě souvisí s divadlem a tancem, centra sdružující handicapované mají s těmito činnostmi jako arteterapií zkušenosti," uvedl.

Letos 17 snímků

"Mně se líbí, že tento festival je jiný, že odráží tvůrce, kteří ho dělají," řekl člen poroty Michal Horáček. Zdůraznil především jiný způsob uvažování a poznávání světa, jeho "složitosti a barevnosti" a ocenil, že se festival postupně zkvalitňuje a rozšiřuje.

Letos je přihlášených 17 snímků, loni jich bylo devět a v prvním roce sedm, uvedl Henel. Podmínkou je metráž do 30 minut, přihlásit film může jednotlivec i organizace. Hrát v něm mohou výhradně lidé s mentálním a kombinovaným postižením, doplnil Sychra.

"Festival ukazuje, že to jsou lidé (handicapovaní), kteří mají stejné emoce i potřeby jako ostatní," řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Informace o tomto i minulých ročnících naleznou zájemci na webových stránkách www.mentalpower.cz. Mohou tam zhlédnout i "ochutnávky" několika filmů z uplynulých let.

Oceněné filmy z přehlídky bude letos hostit i Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož 44. ročník se uskuteční od 3. do 11. července.