Do Prahy ho na Festival francouzských filmů a zároveň distribuční premiéru přijel uvést režisér Laurent Cantet v doprovodu představitelů žáků střední školy, vesměs neherců, které vybral v náročném castingu a dlouho s nimi nacvičoval text. Ten napsal společně s autorem knižní předlohy Francoisem Bégaudeaumem, jenž zároveň ztvárnil hlavní roli.

Film Mezi zdmi je z rodu těch, které se dotýkají aktuálních problémů současného světa, což v tomto případě znamená nejen situaci ve školství, ale i palčivé otázky přistěhovalectví, vztahu většinové společnosti k imigrantům respektive k menšinám i nechuť mnoha mladých lidí začlenit se do majoritní společnosti. To je také zřejmě hlavní důvod většiny ocenění, která již získal a nejspíš ještě dostane.

Cantet vypráví takřka dokumentárním způsobem o průběhu jednoho školního roku ve střední škole v tzv. problémové pařížské čtvrti, kde se mísí mnoho kultur a etnik.

V centru dění je třída třináctiletých studentů profesora Marina, kantora, jakých zná svět i kinematografie spousty: ještě celkem mladého a velmi idealistického profesora francouzštiny, který chce svým žákům umožnit dialog rovného s rovným. Naráží však jednak na systém, který takovému dialogu moc nepřeje, jednak na nevycválanost svých svěřenců, kteří podanou ruku zneužijí k drzostem, případně i mírné agresivitě.

Nakonec škola je základem života

Ve třídě samozřejmě nechybí problematický, ale v jádru hodný žák (černé pleti), o jehož vyloučení se část filmu hraje, a ani pubertální holky, které mají ve všem a nad všemi odjakživa navrch. Nakonec se ale mají vlastně všichni docela rádi, a při závěrečném účtování ve třídě vyjde najevo, že v drtivé většině z nich přece jen něco ze školního učiva zůstane, a že škola je – i v obecnějším smyslu – základ života, i když to není taková legrace jako ve starých študáckých filmech.

Film Mezi zdmi je typickým příkladem zobrazování problematik, s nimiž si neví rady celý svět a tudíž samozřejmě ani jeden film. Mnoho času v něm vedle debat se žáky zaberou předlouhé výklady učiva a schůze sboru na opakující se témata, ale nakonec film nevyznívá vlastně nijak: prostě jeden těžký školní rok více méně smířlivě skončí, druhý po prázdninách začne a učitelé si určitě tak jako na začátku filmu popřejí hlavně hodně odvahy.

Nicméně je třeba ocenit, že se režisérovi podařilo vybrat výtečné typy pro představitele všech rolí a pracoval s nimi na tak špičkové úrovni, že film působí autenticky a zároveň profesionálně, a má velmi přesvědčivou atmosféru. Zda si z něj ale diváci po dvou dost dlouhých hodinách odnesou víc než pocit, že to je všechno těžké, je otázka.

 

Mezi zdmi, Francie 2008, 128 min.
Režie: Laurent Cantet, scénář: Laurent Cantet, Francois Bégaudeau a Robin Campillo, Hrají: Francois Bégaudeau, Rachel Régulierová, Franck Keïta, Eva Paradiscová a další.