"Nečekal jsem, že dostanu takovou cenu. Vypadá to jako nebezpečná zbraň a už přemýšlím, jak to budu při nástupu do letadla na zpáteční cestě vysvětlovat. Děkuji za pozvání do Prahy a věřím, že najdu doma polici, kam si toto ocenění uložím," řekl filmař, který patří k velkým osobnostem angloamerické kinematografie. Hudební snímky (Sláva, Pink Floyd: The Wall) v tvorbě tohoto filmaře rozkročeného mezi domovskou Británii a Hollywoodem střídají dramata (Půlnoční expres, Život Davida Galea), muzikál (Evita), kriminální snímky (Angel Heart) a komedie (Střílejte na Měsíc). Cenu převzal z rukou pražského primátora Pavla Béma.

V dalších sálech bylo promítnuto nemilosrdné naftařské drama Až na krev s čerstvým držitelem Oscara Danielem Day-Lewisem v hlavní roli a komorní příběh z kraje sněhu a ledu Daleký sever. To osobně představil jeho tvůrce, britský režisér Asif Kapadia.

Prodáno již 30 000 lístků

Začátek Febiofestu byl potřetí spojen s předáním ceny Asociace režisérů a scénáristů nesoucí jméno Jaromila Jireše. Za podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrčích počinů ji získala společnost Člověk v tísni. Konkrétně za projekt Jeden svět na školách, který jim poskytuje dokumenty zabývající se mimo jiné moderními československými dějinami. Cenu Jaromila Jireše v kategorii osobností převzal zakladatel a ředitel tohoto projektu Karel Strachota.

Febiofest představí v Praze do 4. dubna 249 titulů ze 64 zemí. Letos poprvé je doplněn mezinárodní soutěží, do které byla zařazena patnáctka nových evropských filmů. Od pátku festival doprovodí hudební přehlídka, která během osmi dnů poskytne na dvou pódiích multikina Village Cinemas prostor 48 kapelám, včetně zahraničních.

Ozvěny festivalu se uskuteční v osmi českých městech. Na stejný počet míst pak zavítá slovenská část Febiofestu.

V předprodeji bylo dosud prodáno téměř 30 000 vstupenek. Na řadu projekcí se už lidé nedostanou. Bližší informace získají zájemci na internetové adrese www.febiofest.cz.