Pamatuji si, jak jsem předloni viděl první PRAVOU BLONDÝNKU a říkal jsem si: "Fajn. Ona je sympaticky naivní, ta čivava je roztomilá, celkem se na to dá koukat. Jenom aby to nemělo pokračování." Inu, a teď to má pokračování...

Pro ty, kteří jedničku neviděli: Elle Woodsová (Reese Witherspoonová) je typická "blonďatá barbína" (což není úplně přesně totéž, co původní termín "Valley girl", ale poměrně to vystihuje podstatu), která má nízké IQ a zajímá se jen o módu a nákupy. Z důvodu, který není příliš důležitý (jde o chlapa) se dostane na prestižní právnickou školu, kterou nejenže úspěšně vystuduje, ale také obhájí klienta v zapeklitém soudním případu (a získá nového, lepšího chlapa). Nic revolučního a nic, co bych chtěl vidět víckrát, ale Witherspoonová a její čivava byly roztomilé. A také jsem celkem chápal, jak roztomilá musela být knížka, podle které to celé bylo natočeno.

Bohužel, první díl vydělal dost peněz a proto nevyhnutelně musel přijít díl druhý. Jiný scenárista, jiný režisér, někteří herci z jedničky zmizeli, jiní byli přesunuti do epizodních roliček... Tedy, ono by nebylo o co stát, ani kdyby byla dvojka stejně dobrá jako jednička. Ovšem dvojka se snaží přesně kopírovat jedničku a ani to se jí nedaří! Elle se dostane do Washingtonu D.C., kde začne pracovat pro kongresmanku (Sally Fieldová) a snaží se prosazovat správné zákony, přičemž ty zákony nejsou "správné" proto, že by jim Elle rozuměla, ale proto, že pomohou mamince její čivavy. Nebo je to aspoň tak podáváno - Elle sice jedná správně, ale pouze shodou okolností, díky tomu, že je úplně blbá.

Po (pro Čecha ne zcela pochopitelném) právnickém prostředí v jedničce to tvůrci "vylepšili" kongresovým prostředím ve dvojce, takže - obávám se - kdokoliv, kdo nežije v USA bude zcela mimo. Přiznám se, že jsem místy vůbec nechápal co Elle právě dělá, proč shání ty hlasy a obíhá kongresmany. I když se podaří v českých titulcích správně všechny ty divné termíny přeložit, stejně to málokomu u nás něco řekně. Jediným mírným plusem je to, že ve dvojce si podstatně víc užijeme čivav (t.j. dejme tomu pět minut místo pěti záběrů), ale kvůli tomu nemusíte chodit do kina, stačí se třeba podívat sem. PRAVÁ BLONDÝNKA 2 je opravdu typickým příkladem stoprocentně vykalkulovaného filmu, jehož tvůrci se přepočítali.

Fanfán Kaktus

To takový FANFÁN TULIPÁN je také drasticky nepodařený, ovšem v jeho případě je to spíše plus, protože kdyby byl o trošku lepší, byl by nudný. Takhle je místy natolik blbý, až je zábavný. Zdůrazňuji: místy! Fanfána Tulipána hraje Vincent Perez, jeho milou Penélope Cruzová. Oba jsou velmi nevýrazní a neexistuje mezi nimi jakákoliv filmová chemie. To ale není zdaleka to nejhorší! Film velmi podezřele kopíruje komediálně-akční hity, které Luc Besson produkoval v posledních letech (všechna TAXI, WASABI, KURÝR...). Protože se Fanfán nemůže prohánět v rychlých autech a střílet z bazuky, musí si vystačit s nemotorným poskakováním s šavlí, které se režisér Krawczyk (WASABI) snaží velmi rychle sestříhat, aby vypadalo akčně.

"Fanfán Tulipán" (předloha) je celkem pochopitelně pro Francouze mnohem známější záležitost, než pro nás, takže možná akceptují to, že tenhle film je jakási pološílená variace a úprava původního materiálu a chápou vztahy mezi ním a originálem. Jako neznalý Čech (který už si dávno nepamatuje starší filmové verze) jsem ale měl opravdu vážné problémy pochopit, co se tvůrci filmu snaží na plátně odvyprávět, a jestli mezi dvěma následujícími scénami měla uplynout hodina, týden nebo několik let. (Například to vypadá, že Fanfán prodělá u armády "základní výcvik" během doby, za kterou kočár dojede z lesa na zámek.)

Humor bych označil za velmi křečovitý (s občasnou nefungující snahou o anachronistické žertíky), blížící se hranému ASTERIXOVI A OBELIXOVI a ještě víc možná jejich druhému dílu! Bohužel, na rozdíl od předchozích Bessonových komedií (a ASTERIXE) mají ve FANFÁNOVI být nějaké ty skoro seriózní momenty, které jsou... No, asi se budu opakovat, ale znovu musím napsat "úplně nepodařené".

Z toho všeho mi vyplývá, že Luc Besson (aspoň jako producent, protože už dlouho nic nerežíroval) je buď senilní, nebo něco horšího a že mu už několik let ani vzdáleně nejde o natáčení kvalitních filmů. Teď bude například produkovat americký remake TAXI TAXI, ve kterém bude místo pohledného francouze hrát tlustá legrační černoška...

Premiéry týdne

Nejzajímavější premiérou tohoto čtvrtka ovšem zcela určitě bude ADAPTACE od tvůrců V KŮŽI JOHNA MALKOVICHE s Nicolasem Cagem ve dvou hlavních rolích. A to píšu přesto, že jsem díky nešťastné shodě náhod ADAPTACI dosud neviděl a uvidím ji až ve středu odpoledne. Pravděpodobně se o ní podrobně rozepíšu příští týden. A hodně bych se divil, kdyby nebylo o čem psát...

Další premiérou, kterou jsem neviděl, je prý velmi dobré španělské drama MŮJ ŽIVOT BEZE MNE, vyprávějící o mladé dívce, která se připravuje na smrt.

Ve zkratce...

Čtvrtý díl HARRYHO POTTERA bude režírovat Mike Newell (ČTYŘI SVATBY A JEDEN POHŘEB)

Pravděpodobně vám neuniklo, že Arnold Schwarzenegger skutečně kandiduje na guvernéra Kalifornie a že má ze všech kandidátů (kterých je více než 100!) zdaleka největší šance na zvolení.  Informace o Arnoldovi "trochu z jiné strany" najdete třeba tady. Zajímavá je v této souvislosti také skutečnost, že až do voleb (t.j. několik měsíců) kalifornské televizní stanice nebudou smět vysílat žádné (jakkoliv staré) filmy ani televizní show s Arnoldem, aby to nebylo bráno jako předvolební kampaň. Porovnejte s Železným a "Volejte řediteli"...

Vydání DVD kolekce Indiana Jones se (aspoň v USA) posouvá o celý měsíc - už na 21. října!

Bez komentáře: Czech Movie House (a prodejna českých lidových čarodějnic).

Český horor CHOKING HAZARD je tím pravým nezávislým filmem! Tvůrci tohoto snímku (který má mít premiéru v únoru 2004) se rozhodli neplatit z vlastní kapsy skoro nic a rekvizity (m.j. "hlasitou kočku" nebo "trenýrky s nápisem TOMÁŠ") i herce sehnat svépomocí a zdarma. Pokud jim chcete pomoci, podívejte se sem.

Poté, co se ve stejném filmu setkali Freddy Krueger a Jason Voorhees, přišli producenti z New Line z dalším překvapením pro fanoušky hororu: V novém filmu by se tito dva veteráni měli utkat s Ashem z trilogie EVIL DEAD (jinak známým jako "nejvíc cool chlap s motorovou pilou místo ruky").

James Cameron bude poprvé od TITANICu režírovat celovečerní hraný film: Půjde o příběh soupeření dvou hlubinných potapěčů, z nichž jeden na toto soupeření doplatí životem. Máte pravdu, že do podezřele připomíná MAGICKOU HLUBINu, ale půjde o adaptaci skutečného příběhu skutečných lidí (ke smrti jednoho z nich došlo loni). Součástí filmu budou i skutečné záběry potápění toho druhého z nich, natočené speciální kamerou. Zatím není známo obsazení ani název filmu.

Velmi nápaditá (nebo spíš divná, ale každopádně vtipná) televizní reklama je k vidění tady.

Tak se vysvětlilo, co měl znamenat ten nápis "Světová premiéra" na plakátech LIGY VÝJIMEČNÝCH. Správně tam mělo být napsáno "Evropská premiéra" (což je pravda). Zvláštní překlep...

Druhá polovina Tarantinova filmu KILL BILL bude mít světovou (a doufejme, že i českou) premiéru v lednu 2004.

Pokud si chcete doplnit informace o filmech, které jste nestihli vidět, na této stránce najdete scénáře mnoha z nich zkrácené do minimalistické podoby. Například:

Ben Affleck v hlavní roli akční sci-fi Johna Woo podle povídky Philipa K. Dicka (BLADE RUNNER, MINORITY REPORT)? To by mohlo být fajn! Podívejte se na trailer.