Na internetových stránkách je připomenuto, že režisér Jiří Menzel je držitel Zlatého medvěda z Berlína z roku 1990 za film Skřivánci na niti a že film Obsluhoval jsem anglického krále byl natočen na motivy románu Bohumila Hrabala. Stručná charakteristika je následující: "Ve filmu jsou z životní perspektivy pražského číšníka vyprávěny dvě desetiletí pohnutých dějin Evropy".

Nutno také připomenout, že německá herečka Julia Jentsch, která ve filmu hraje manželku číšníka Dítěte, je nositelkou Stříbrného medvěda z Berlína z roku 2005.

První informaci o nominaci se Jiří Menzel dozvěděl od redakce Práva a okamžitě spontánně do telefonu reagoval: "Jsem nesmírně potěšen, samozřejmě. Ten film je určen především pro české diváky a česká kina. Já jsem nikdy netočil něco pro festivaly. Ředitel Berlinale se o film zajímal už v prosinci a viděl ho i s celou výběrovou komisí s tím, že nám oznámí, zda mají opravdu zájem. Že to vyšlo, je velký úspěch. Taková světová zahraniční premiéra je prostě úžasná."

Část filmu se týká i velmi choulostivých historických vztahů mezi Čechy a Němci. Na dotaz Práva, jak na to vše asi Němci zareagují, Menzel uvedl: "Od doby okupace uplynulo už tolik času, že to nemůže vyvolávat nějaké vyhraněné historické emoce a nálady. Ani Ostře sledované vlaky nebyly vlastně protiněmeckým filmem. Bylo to hlavně o nás, o Češích. Obsluhoval jsem anglického krále jsem promítl několika přátelům z Německa a nic jim tam nepřidalo nějak konfliktní. A že vše je pojednáno laskavě, mi potvrdila i herečka Julia Jentsch. Takže i Berlín a německá veřejnost by to mohli vzít."

Do Německa na festival se Jiří Menzel už velice těší: "Nejde o to, vyhrát nějakou cenu. Už sama nominace je pro tento film mezinárodní úspěch".

Film Obsluhoval jsem anglického krále je již šestou Menzelovou adaptací Hrabalovy předlohy - první byla Smrt pana Baltazara v povídkovém filmu Perličky na dně, kterým Menzel vstoupil do kinematografie, následovaly Oscarem odměněné Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny a Slavnosti sněženek.

Do českých kin vstoupil fim Obsluhoval jsem anglického krále 10. ledna. V Berlíně ho čeká první velká zahraniční premiéra.