Hlavní obsah
Libuše Bryndová dostala za pěstování konopí roční podmínku. Foto: David Veis, ČTK

Žena si dělala mastičky z konopí, soud ji potrestal za výrobu drog

Dvěma měsíci vězení s podmíněným odkladem na jeden rok za výrobu drog potrestal ve středu Okresní soud v Táboře jednapadesátiletou překladatelku Libuši Bryndovou. Ta pěstovala konopí jako lék na svoje artritické a astmatické obtíže. Nejvyšší soud se přitom v březnu postavil za pěstitele konopí pro léčebné účely.

Libuše Bryndová dostala za pěstování konopí roční podmínku. Foto: David Veis, ČTK
Žena si dělala mastičky z konopí, soud ji potrestal za výrobu drog

"Vypěstovala jsem si šestadvacet kytiček konopí,“ uvedla dříve Bryndová, překladatelka bestsellerů Stephena Kinga, která se na místě odvolala. Obžaloba ji vinila z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, za což jí hrozilo až pět let vězení.

V obvinění stojí, že některé rostliny byly vysoké jen dvacet centimetrů. Zjištěný obsah zakázaného THC byl od 0,9 do 1,8 procenta. Marihuana pocházející z pěstíren, které s konopím obchodují jako s drogou, přitom obsahuje kolem 20 procent tohto cannabinoidu.

 

Přiznáním si uškodila

Podle advokátky Kláry Veselé Samkové si Bryndová uškodila, když u soudu přiznala, že konopí také inhalovala. Policie přitom nezjistila zneužití marihuany k toxikománii, zabavila jen rostlinnou drť a konopnou mast.

Inhalaci kouře z konopné drti ale soud označil za zneužití konopí k toxikománii. Konopné masti má policie Bryndové dokonce vrátit, ta ale uvedla, že už budou stejně znehodnocené.

Přípravky z konopí zabíraly lépe než kortikoidy

Bryndová vyráběla z konopí mastičky, jimiž si léčila astma. "Doktoři mi předepsali několik druhů léků, hlavně kortikoidy. Ty měly silné vedlejší účinky, které mi ztrpčovaly život,“ uvedla s tím, že na sobě vyzkoušela kúru z konopného másla.

Postupně vysadila všechny pilulky. Záchvaty se u ní už tři roky neobjevily. "Než se vracet ke klasické léčbě, to se raději oběsím!“ uvedla dříve. Podle ní zabírají její konopné masti i na popáleniny, hemoroidy, ekzémy, oděrky a revma. "Když někoho ve vesnici bolí záda a nezabere mu brufen, rád si ke mně zajde. Peníze za to neberu. Dostávám od lidí drobné dárky, třeba vazelínu a kelímky na ty mastičky,“ řekla Bryndová.

Presl: Je to hloupost

Podle expertů jsou takové tresty nesmyslné, některé země konopí používají k léčbě zcela legálně.

 

 

"Profesionálně i lidsky si myslím, že je to hloupost. To se jinak nedá říct,“ míní Jiří Presl z pražského centra Drop in, který za legalizaci užívání konopí k léčebným účelům léta lobuje.

"Konopí je lék, který lidstvo normálně využívalo a využívá po tisíce let. I mezi přáteli mám případy lidí, u nichž by lékařská legalizace byla na místě,“ podotýká lékař.

Za "konopné mastičkáře" se postavil i Nejvyšší soud

Nejvyšší soud se letos v únoru postavil za pěstitele konopí, kteří rostlinu, z níž lze mimo jiné vyrobit drogu marihuanu, používají k léčení svých chorob. Soudci vrátili k novému projednání případ ženy z Nymburska, na jejíž zahradě policisté při dvou raziích našli nejdříve 58 a poté 12 rostlin konopí. Tvrdila, že výtažky z rostliny užívá k léčení chodidel a žaludečního vředu.

Podle obhájkyně Samkové jsou kriminalizováni jen drobní pěstitelé marihuany, kteří ji využívají k léčbě, a policie tak maskuje neschopnost odkrýt nelegální obchod v hromadných velkopěstírnách.

Jak je to ve světě
V Německu je užívání nezákonné, většina nemocných užívá marihuanu na vlastní pěst ilegálně. Vloni povolili poprvé oficiálně užívat čaj z marihuany jisté Claudii H., která jím smí léčit roztroušenou sklerózu, jíž trpí čtrnáct let.
Nizozemští lékaři smějí předepsat konopí lidem s rakovinou či pacientům s virem HIV. V lékárnách jsou k dostání dva druhy pětigramových balení, jeden za 44 eur a druhý, silnější, za 50 eur.
Marihuanu mohou používat i nevyléčitelně nebo chronicky nemocní lidé v Kanadě. Třicetigramové balení sušeného konopí stojí 113 kanadských dolarů.
Na trhu jsou v cizině volně k dostání léky, které obsahují THC vyrobené syntetickou cestou. Např. šedesátka kapslí Dronabinolu, léku na roztroušenou sklerózu, který se prodává v Německu, přijde v přepočtu asi na 40 tisíc korun a pojišťovna jej nehradí. V USA se podobně draze prodává lék Marinol, určený pacientům s chronickými bolestmi. Kromě ceny je u těchto léků problematické i nastavení správné dávky syntetického THC.

 

Anketa
Povolili byste pěstování konopí pro léčebné účely?
Ano, pokud nepomáhá nic jiného
74.9 %
Ano, povolil/a bych všechny lehké drogy
18.4 %
Ne, je to lehce zneužitelné
4.4 %
Ne, mělo by se to řešit jinak
1.7 %
Nevím
0.6 %
Celkem hlasovalo 44378 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků