Hlavní obsah
 

Žádné rozestupy, více než stovka lidí. Policie musí řešit akci Nočních vlků na Olšanech

Policie se dodatečně začala zabývat pátečním shromážděním Nočních vlků na Olšanských hřbitovech v Praze. Na páteční akci v rámci výročí osvobození Československa kvůli koronavirovým opatřením nedorazili samotní ruští motorkáři, zastoupila je ale přibližně stovka českých motorkářů a fanoušků ruského gangu, kteří však podle svědků nedodržovali vládní nařízení.

 
Žádné rozestupy, více než stovka lidí. Policie musí řešit akci Nočních vlků na Olšanech

Mezi účastníky akce byl například poslanec Jaroslav Foldyna (za SPD). Oficiální pietu u příležitosti konce války na pražském Vítkově přitom letos provázela velká omezení, pietní pokládání věnců se muselo obejít bez účasti pamětníků a diváků a politici přijížděli a odjížděli na Vítkov jednotlivě.

Na Olšanech se desítky lidí sešly již před pátečním polednem před branou hřbitova v ulici U Nákladového nádraží. Několik desítek motorkářů přijelo s českými, slovenskými a ruskými vlajkami. Objevil se i symbol srpu a kladiva. Následně se účastníci akce společně vydali na hřbitov.

Tam se shromáždila více než stovka lidí, kteří nedodržovali rozestupy, ani nařízení vlády o shromažďování maximálně deseti osob. Na tento fakt upozornil na Twitteru například poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Roušky ano, rozestupy ne.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Policie ČR mu prostřednictvím stejné sociální sítě odpověděla, že dohlížela jen na příjezd a odjezd účastníků akce. Policie dále tvrdila, že přímo na hřbitově pietní akci přítomna nebyla.

Na hřbitově byli policisté, i když policie tvrdila, že ne

Jak ale zjistil reportér Novinek na místě, přímo na hřbitově byli nejméně dva uniformovaní policisté a několik kriminalistů v civilu. Další uniformovaní policisté stáli před branou hřbitova.

Situací se podle serveru iDnes.cz bude zabývat také hygiena. „Byli jsme panem ministrem zdravotnictví o dané záležitosti informováni,” uvedl pro server mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boubík.

Na fotografii jsou vidět desítky lidí, kteří nedodržují nařízené rozestupy.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Na základě fotografií zveřejněných v médiích se již situací zabývá také pražská policie. Osobám, které porušují vládní nařízení v době nouzového stavu, hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Před branou hřbitova se sešli také čtyři odpůrci Nočních vlků. Ti si ke hřbitovu přinesli například vlajky NATO. S účastníky piety si vyměnili řadu názorů, k fyzickým potyčkám nedošlo.

Noční vlci jsou ruský motorkářský gang. Jeho šéf Alexandr Zaldostanov patří mezi podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina.

Opoziční ruský politik a aktivista Alexej Navalnyj v květnu 2015 zveřejnil zprávu, podle níž skupina dostává dotace na nacionalistická shromáždění. Za rok 2014 mělo jít o 56 milionů rublů (podle tehdejšího kurzu zhruba 27 milionů korun, podle současného 19 milionů).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků