Hlavní obsah

Za povolení stavby solární elektrárny na Moldavě padly podmíněné tresty

Podmíněné tresty uložil v úterý teplický okresní soud dvěma úřednicím stavebního úřadu v Duchcově. Květuše Kvasničková a její zástupkyně Lenka Puschová povolily stavbu solární elektrárny, a to i přesto, že obec Moldava, v jejímž katastru stojí, neměla územní plán a elektrárna leží ve zvláště chráněném území. Rozsudek zatím není pravomocný.

Za povolení stavby solární elektrárny na Moldavě padly podmíněné tresty

Úřednice byly souzené pro zneužití pravomoci veřejného činitele, za což jim hrozilo až tříleté vězení. Soudkyně nakonec přistoupila k mírnějšímu trestu. „Obě dostaly stejný trest šesti měsíců s podmínečným odkladem na dobu jednoho roku a zákaz činnosti na dva roky," upřesnil předseda teplického soudu Roman Dobeš.

Zákaz činnosti se podle něj týká působení ve veřejné správě a samosprávě spojeného s výkonem veřejné moci. Neměly by mít rozhodovací pravomoc.

Obě ženy nebyly rozsudku přítomny. „Rozsudek bude pravomocný, pokud se jejich obhájci neodvolají a státní zástupce nevyužije lhůtu, kterou si pro odvolání vzal,“ dodal Dobeš.

Případem nezákonně povolené elektrárny na hřebeni Krušných hor se v roce 2011 zabýval i ombudsman. Podle jeho tehdejší zástupkyně Jitky Seitlové stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad. Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy na území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000.

Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, který byl vloni odsouzený za přijetí úplatku ve výši přes 40 miliónů korun, kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu ale odmítal nastoupit do vězení. Okresní soud v Chomutově jeho žádosti o odložení nástupu do výkonu trestu nevyhověl, na začátku dubna ho zatkla policie kvůli obavě z jeho útěku do USA. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků