Hlavní obsah
Obžalovaný lékař Zbyšek Urban před Krajským soudem v Plzni (archivní foto) Foto: Jan Švábek, Právo

Za dvacetimiliónový pojišťovací podvod si lékař z Plzeňska odsedí sedm let

Tečku za jedním z největších případů podvodu na zdravotní pojišťovnu udělal v pátek plzeňský krajský soud. Na sedm let do vězení poslal lékaře Zbyška Urbana z Plas, který připravil Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra o více než 21 miliónů korun.

Obžalovaný lékař Zbyšek Urban před Krajským soudem v Plzni (archivní foto) Foto: Jan Švábek, Právo
Za dvacetimiliónový pojišťovací podvod si lékař z Plzeňska odsedí sedm let

Rozsudek není pravomocný. Urban dostal ještě peněžitý trest 300 tisíc korun a bude muset zaplatit pojišťovně škodu. „Z provedených důkazů nebylo o vině obžalovaného pochyb,“ řekl předseda senátu Martin Kantor.

Dvaapadesátiletý chirurg vše sváděl na údajný chaos v českém zdravotnictví. Své jednání ale nevysvětlil. Podle spisu Urban podváděl tím, že ve výkazech zdravotnických výkonů uváděl nepravdivé údaje.

„Podle výkazů měla zdravotní domácí péči doporučit registrující praktická lékařka, což se však nezakládalo na pravdě,“ popsal žalobce Augustin Hrbotický jeden z celkem 34 případů. Uvedené výkony přitom byly fakturovány a peníze za jednoho pacienta někdy sahaly až k miliónu korun.

Půl roku jsem nedostal žádné peníze (...) Byla to velká krize, zadlužil jsem se, byly na mě exekuce.
Odsouzený lékař Zbyšek Urban

„Sebe úmyslně obohatil tím, že uvedl někoho v omyl,“ doplnil Hrbotický. Za zvláště závažný zločin podvodu hrozilo Urbanovi až 10 let vězení. Ten svoji obhajobu postavil na popsání stavu českého zdravotnictví a úhrad od zdravotních pojišťoven. Zároveň před senátem odmítl, že by uvedenou škodu způsobil. „Určitě ne v plné výši,“ uvedl Urban.

Lékařem se stal v roce 1989, do soukromé sféry pak přešel o čtyři roky později. Postupně začal provozovat několik ambulancí v Plzni a na Plzeňsku. Podle svých slov jen on měl 70 pacientů denně a zaměstnával až 40 lidí – hlavně lékařů a zdravotních sester.

Urban: Může za to systém

„Ve finále jsem měl šest nebo sedm ambulancí,“ uvedl. Dodal, že v roce 2008 přišla rána. Až do té doby na provoz zařízení od pojišťovny prý inkasoval až 800 tisíc měsíčně, poté ale pojišťovna snížila počet úvazků ze sedmi na dva a zálohy osekala na 270 tisíc.

„Půl roku jsem nedostal žádné peníze. Kdybych to všechno zrušil, tak bych zůstal já a jeden doktor, všechny ostatní bych musel propustit. Byla to velká krize, zadlužil jsem se, byly na mě exekuce,“ doplnil chirurg s tím, že tehdy začal jezdit za pacienty do domácího prostředí.

Důvody neobjasnil

Proč ale vykazoval výkony domácí péče, jež měli doporučit lékaři, kteří ji ve skutečnosti nedoporučili, neobjasnil. „Nedoporučili ji. Péče ale byla poskytnuta. Nepravdivé údaje jsme brali jako formalitu,“ hájil se chirurg Urban. „Ve zdravotnictví panuje chaos,“ pokračoval.

Podobně reagoval i na otázku soudce Martina Kantora, který upozornil, že kromě doktorů i někteří z pacientů popírají, že by jim Urban nebo jeho personál poskytovali péči. „To nedokážu vysvětlit, určitá chybovost tam samozřejmě je,“ odvětil lékař.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků