Hlavní obsah
 

Výbuch v Brdech s vážně zraněnými vojáky vyšetřuje policie jako těžké ublížení na zdraví

Výbuch munice, který v úterý těžce zranil dva vojáky v bývalém výcvikovém prostoru v Brdech, vyšetřuje vojenská policie (VP) jako těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, které má na svědomí dosud neznámý pachatel. Vzhledem k počáteční fázi prověřování nebude VP zatím sdělovat další informace.

 
Výbuch v Brdech s vážně zraněnými vojáky vyšetřuje policie jako těžké ublížení na zdraví

O vývoji v případu ve středu informovala mluvčí VP Nikola Rimkevič Hájková.

Také mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková s ohledem na zraněné vojáky a jejich rodiny další informace o stavu vojáků neuvedla.

Vojáci utrpěli těžká zranění v úterý kolem 10. hodiny při výbuchu munice, když čistili prostor dopadové plochy Kolvín. Vojáci na bývalých dopadových plochách dělají hloubkový pyrotechnický průzkum.

Mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová v úterý uvedla, že jeden muž utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálený na horní části těla.

Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice. Jejich stav označila v úterý mluvčí nemocnice za vážný.

Vojenská policie nyní okolnosti případu prověřuje. Její mluvčí neřekla, kolik vojáků na místě provádělo asanaci prostoru.

„Apelujeme na občany, aby v bývalých i nadále aktivních vojenských prostorech dodržovali bezpečnostní opatření," řekla Rimkevič Hájková.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 tisíc hektarů asi 10 tisíc kusů nevybuchlé munice.

V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince.

Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách.

Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek.

Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků